Bojkot olympiády nie je riešenie, hovorí EÚ

Slovinské predsedníctvo Európskej únie je proti bojkotu blížiacej sa olympiády v Pekingu. Reagovalo tak na hlasy, ktoré žiadajú, aby sa Olympiáda stala nástrojom politického nátlaku na Čínu i s ohľadom na nedávne udalosti v Tibete.

Bojkot by “značne poškodil šport”, citovala slovinského ministra pre vzdelávanie a šport Milana Zvera agentúra STA. Povedal to na stretnutí ministrov EÚ a zástupcov národných olympijských výborov členských krajín. Podľa Zvera je šport zároveň dôležitým nástrojom medzikultúrneho dialógu, ktorému je v Únii rok 2008 zasvätený.

Odmietavé stanovisko zaujala aj Komisia. “Odsudzujeme násilie. No pokiaľ ide o otázku bojkotu hier, nikto dnes neverí, že bojkot, je správna odpoveď”, povedal podľa britského denníka The Guardian po stretnutí ministrov EÚ komisár Ján Figeľ, zodpovedný za oblasť športu na európskej úrovni.  

“Sme veľmi znepokojení udalosťami v Tibete, vyzývame obe strany, aby sa zdržali násilia”, povedala hovorkyňa komisárky pre vonkajšie vzťahy Christiane Hohman. “Podľa nás by bojkot nebol najvhodnejším spôsobom ako sa vysporiadať s úslím v prospech ľudských práv, v tomto prípade to znamená etnické a náboženské práva pre Tibeťanov”, cituje hovorkyňu Benity Ferrero-Waldner agentúra AFP.

“Pokiaľ ide o olympijské hry, ja tam budem”, ujistil novinárov šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana. Britský minister zahraničia David Miliband však odkázal Číne, že všetky európske krajiny budú žiadať vysvetlenie udalostí v Tibete.

Bojkot olympijských hier vylúčila väčšina národných vlád štátov EÚ a autorít z oblasti športu. Hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej povedal, že nemecká vláda nesúhlasí s bojkotom. Denník Deutsche Welle prináša jeho zdôvodnenie: “(Bojkot) by postihol jedine atlétov, ktorí sa na hry pripravovali roky”. Nemecká kancelárka bola pritom jedným z mála vrcholných európskych politikov, ktorí prijali dalajlámu, čím si vyslúžila kritiku Pekingu.

Odporcovia bojkotu poukazujú aj na to, že sa v minulosti bojkot olympijských hier, počas studenej vojny v Moskve v roku 1980 a v Los Angeles o štyri roky neskôr, skrátka neosvedčil ako efektívny nástroj na dosahovanie politických cieľov.

Spojené štáty len pred pár dňami oficiálne vškrtli Čínu zo zoznamu najväčších porušovateľov ľudských práv. Čínski disidenti, medzi inými aj dvaja adepti na Sacharovovu cenu za rok 2007, ktorú udeľuje EP, hovoria, že sa pri prípravách olympiády cenzúra v Číne ešte vystupňovala. Peking čelil medzinárodnej kritike aj za svoje počínanie v Sudáne a nečinnosť pri násilnostiach v Mjanmarsku.

Minulý týždeň viedli protesty proti čínskej vláde v tibetskej metropole Lhasa k násilným stretom medzi demonštrantmi a políciou. Nezávislé údaje o počtoch obetí, z dôvodu zákazu vstupu zahraničných novinárov do Tibetu, nie sú známe. Uvádza sa, že ide o najväčšie nepokoje za posledných 20 rokov. Uplynulý týždeň si Tibeťania na celom svete pripomínali 49. výročie udalostí z roku 1959, ktoré prinútili odísť duchovného vodcu Tibetu, dalajlámu, do exilu.