Borrell: Únia je ochotná budovať so Spojenými štátmi silné transatlantické partnerstvo

Ilustračný obrázok. [EFE-EPA/David Becker]

O výsledkoch sa môže svet dozvedieť už dnes, EÚ je ale pripravená pracovať s ktorýmkoľvek z kandidátov.

Európska únia je pripravená pokračovať v budovaní silného transatlantického partnerstva bez ohľadu na to, kto zvíťazí v amerických prezidentských voľbách. Uviedol to v stredu (4. novembra) vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

Šéf európskej diplomacie na svojom účte na Twitteri uviedol, že americkí voliči „už prehovorili“, a dodal, že Únia čaká na výsledok volieb.

„Zatiaľ čo čakáme na výsledok volieb, EÚ je aj naďalej ochotná budovať silné transatlantické partnerstvo založené na našich spoločných hodnotách a histórii,” odkázal Borrell cez Twitter.

Trump vs. Biden: Čo od amerických volieb očakáva Európa?

Európske krajiny sú pri podpore dvoch prezidentských kandidátov nejednotné. Najhlasnejšie podporuje súčasného prezidenta Viktor Orbán, Janez Janša a Boris Johnson, no tichú podporu nachádza Trump aj v Taliansku, Poľsku, či Srbsku.

V podobnom duchu sa v utorok (3. novembra) večer, po skončení videokonferencie ministrov financií eurozóny, vyjadril aj predseda Euroskupiny Paschal Donohoe, keď na tlačovej konferencii ubezpečil, že EÚ je pripravená spolupracovať s budúcim prezidentom USA bez ohľadu na to, kto bude budúcim obyvateľom Bieleho domu.

Donohoe zároveň zdôraznil odolnosť amerických inštitúcií na politické zmeny a dodal, že vzťahy medzi Washingtonom a Bruselom „sú a budú aj naďalej veľmi dôležité“, pretože sa zakladajú nielen na obchode, ale aj na „hodnotách a mnohých kultúrnych a cestovných väzbách“ medzi obyvateľmi oboch kontinentov.

Predseda Európskej rady Charles Michel už v utorok večer na svojom účte na Twitteri predpovedal „nepredvídateľnú“ volebnú noc v USA a zdôraznil, že „je dôležitý čas na zamyslenie“.

„Je to dôležitý čas na zamyslenie sa nad našim transatlantickým prepojením a nad hodnotami, ktoré má spoločné EÚ s USA,“ odkázal Michel.