Borrell po „katastrofálnej“ ceste do Moskvy: Vzťahy Únie a Ruska dosiahli dno

Josep Borrell a Sergej Lavrov. [EPA-EFE/Russian Foreign Affairs Ministry]

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell čelí v Bruseli kritike, keďže pred návštevou Moskvy – v čase súdu s Alexejom Nevaľným – ho varovali. Diplomati a média hovoria o ponížení Únie, keďže hlavný európsky diplomat „naletel ruskej propagande“ a pri ostrieľanom diplomatovi Lavrovovi pohorel.

Borrelova kontroverzná návšteva Moskvy, ktorá sa skončila v sobotu (6. februára) zodvihla obočie európskym diplomatom a bola ostro kritizovaná. Šéf diplomacie EÚ sa podľa nich stal dobrovoľne súčasťou šou, na ktorej ho jeho hostitelia ponižovali.

V príspevku na blogu, napísanom jazykom a tónom, ktoré naznačujú, že cesta otvorila španielskemu diplomatovi oči, Borrell napísal, že vzťahy medzi EÚ a Ruskom sú „na križovatke“. Podľa neho „agresívne usporiadaná tlačová konferencia a vyhostenie troch diplomatov EÚ počas mojej návštevy naznačujú, že ruské orgány nechceli využiť túto príležitosť na konštruktívnejší dialóg s EÚ“.

Pri stretnutí Josepa Borrella s ruským šéfom diplomacie Sergejom Lavrovom  Moskva na tlačovej konferencii oznámila, že diplomati zo Švédska, Poľska a Nemecka boli za údajnú účasť na „nezákonných protestoch“ na podporu uväzneného opozičného politika Alexeja Navaľného vyhostení. Všetky tri vlády odmietli obvinenia z toho, že by sa ich diplomati na demonštráciách zúčastnili.

Vyhostenie diplomatov nemení postoj Merkelovej k Nord Stream 2

„Pozícia federálnej vlády k projektu Nord Stream 2 je známa a vyhostenie diplomatov ju zatiaľ neovplyvní,“ reagovala nemecká kancelárka Angela Merkelová na kroky Ruska. Dodala, že „je diplomatickou povinnosťou“ udržiavať otvorené komunikačné kanály s veľkým východným susedom Európy.

Borrell vtedy oznámil, že sa o vyhostení dozvedel prostredníctvom sociálnych sietí a „požiadal Lavrova, aby toto rozhodnutie zmenil, no bezvýsledne“.

EÚ „bude musieť vyvodiť dôsledky“, napísal. Rovnako dodal, že „bude na členských štátoch, aby rozhodli o ďalších krokoch, ktoré by mohli zahŕňať aj sankcie“.

Počas piatkovej tlačovej konferencie (5. februára), na ktorej odzneli iba vybrané otázky ruských novinárov, ruský minister zahraničných vecí označil EÚ za „nespoľahlivého partnera“ a vyhlásil, že čoraz viac koná „ako Spojené štáty americké“.

„Provokatívna choreografia“

Návštevu Borrella mala podľa niektorých kritikov zatieniť „provokatívna choreografia“ z ruskej strany. Borrell totiž cestu do Moskvy odštartoval v čase, kedy sa Alexej Navaľný čelil v moskovskej súdnej sieni novým obvineniam.

Iba 50-minútové stretnutie nahráva bruselským a stredoeurópskym kruhom, ktorých zástupcovia nepovažujú Španiela sa schopného, zastávať post hlavného diplomata EÚ najmä v okamihoch, kedy vystupuje proti ostrieľanému diplomatovi, akým je Lavrov.

Bruselské kruhy však píšu o Borrellovom „ponížení“, aj o tom, že „vletel do pasce ruskej propagandy“. Návštevu média otvorene označujú za „katastrofálnu“.

https://twitter.com/mfa_russia/status/1357630090675445761

Borrell uviedol, že v Moskve vyjadril nespokojnosť Únie s uväznením Navaľného. Nepodarilo sa mu však stretnúť ani s ním, ani so žiadnym z jeho spolupracovníkov. Úspechom bolo iba stretnutie s predstaviteľmi občianskej spoločnosti, think tankmi a predstaviteľmi európskej podnikateľskej komunity.

Hlavný diplomat EÚ, ktorého názory nevyhnutne nemusia zodpovedať názorom všetkých členských štátov, obhajoval svoju návštevu argumentom, že kritika Ruska na diaľku „neprinesie Únii viac bezpečnosti“.

„Ak chceme mať bezpečnejší svet už zajtra, konať rozhodne musíme dnes a musíme sa pripraviť podstúpiť aj určité riziká,“ uviedol.

Borrell vo svojom blogu vyzval EÚ, aby „starostlivo premýšľala nad smerom, ktorým sa chce uberať vo vzťahoch s Ruskom, a postupovala jednotne a odhodlane“. Dodal, že návšteva „potvrdila, že Európa a Rusko sa rozchádzajú,“ avšak Moska odmieta „konštruktívny dialóg“.

Dezignovaný šéf európskej diplomacie: Na prvú cestu pôjdem do Prištiny

Napriek tomu, že domovská krajina španielskeho nominanta – podobne ako Slovensko – Kosovo zatiaľ neuznala, priority európskej zahraničnej politiky vidí Josep Borrell na Balkáne. Chce, aby okolo Únie vznikol „prstenec demokratických štátov“.

Na rozdiel od predchádzajúcich pozícií Borrell tentoraz dodal, že ďalšie kroky EÚ môžu zahŕňať ďalšie sankcie proti Moskve. „V tejto súvislosti máme aj ďalší nástroj, a to vďaka nedávno schválenému režimu sankcií EÚ za ľudské práva,“ napísal, odkazujúc na nedávno schválený európsky Magnitského zákon. Ten umožňuje bloku uložiť sankcie voči jednotlivcom a organizáciám, zodpovedným za porušovanie ľudských práv kdekoľvek na svete.

Napriek výzvam pobaltských krajín, Poľska, Talianska a Rumunska sa ministri zahraničných vecí EÚ v januári rozhodli odložiť uvalenie nových sankcií na ruských úradníkov v reakcii na zadržanie Navaľného. Avšak po nedávnom zhoršení napätia by sa mohol stav zvrátiť.

Borrell by mal o svojej ceste v Rusku detailne informovať ministrov zahraničných vecí EÚ 22. februára. Lídri v Únii by mali o napätých vzťahoch s Ruskom rokovať počas marcového summitu.

Moskva už na Borrellovo hodnotenie cesty reagovala. „Boli sme prekvapení Borrellovým hodnotením výsledkov jeho návštevy, pretože je v kontraste s vyjadreniami, ktoré prezentoval na tlačovej konferencii v Moskve,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí komentujúc príspevok, ktorý Borrell publikoval na svojom osobnom blogu po návrate z návštevy Ruska.