Borrell sa dištancoval od výrokov slovinského premiéra na konferencii iránskej opozície

Janez Janša na konferencii Osloboďte Irán. [Twitter]

Slovinsko stojí na čele EÚ v rámci predsedníctva v Rade EÚ od 1. júla. No už necelé dva týždne po prebratí tohto postu sa ukazuje, že Únia bude musieť mať aktivity Ľubľany pod drobnohľadom.

Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell sa v pondelok (12. júla) snažil v mene EÚ dištancovať od výrokov slovinského premiéra Janeza Janšu. Ten sa v sobotu (10. júla) prostredníctvom videohovoru stretol s predstaviteľmi exilovej iránskej opozičnej skupiny Organizácia ľudových mudžahedínov Iránu (MEK), čo pohoršilo Teherán.

Iránske ministerstvo zahraničných vecí označilo samotnú virtuálnu účasť Janšu na stretnutí za „neprijateľnú a nediplomatickú”.

Iránsky rezort diplomacie si následne predvolal slovinskú veľvyslankyňu v Teheráne Kristinu Radejovú, aby jej v súvislosti s uvedeným stretnutím vyjadril „dôrazný protest“.

Exilová opozičná skupina Iránska národná rada odporu (NCRI), ktorá je politickým krídlom MEK, organizovala v sobotu vo svojej centrále v Albánsku stretnutie pod názvom “Osloboďte Irán”. Jeho súčasťou bola aj videokonferencia za účasti viacerých poslancov, predstaviteľov či bývalých členov vlád z USA, Británie i Francúzska.

Slovinský premiér Janez Janša sa k účastníkom schôdzky prihovoril prostredníctvom videospojenia, pričom uviedol, že „iránsky ľud si zaslúži demokraciu, slobodu a ľudské práva, pričom medzinárodné spoločenstvo by ho malo plne podporovať”. Zdôraznil tiež, že „iránsky režim musí niesť zodpovednosť za porušovanie ľudských práv“.

Viedenské rokovania o jadrovej dohode s Iránom chcú ich účastníci urýchliť

Rokovania o oživení dohody s Iránom odštartovali pred niekoľkými týždňami, no zainteresované strany chcú proces značne urýchliť. Spojené štáty však zatiaľ so zástupcami Teheránu nerokujú priamo.

Borrell v pondelok uviedol, že vyjadrenia slovinského premiéra „celkom určite“ neodrážajú pozíciu EÚ, a to aj napriek skutočnosti, že táto krajina aktuálne predsedá Rade EÚ. Najväčším problémom bola samotná účasť Janšu.

„Postoj EÚ, pokiaľ ide o Irán, je vyvážený,” povedal Borrell po pondelňajšom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

„Veríme v presadzovaní politického tlaku v mnohých oblastiach, keď je to nutné, ale zároveň aj v hľadaní spolupráce,“ uviedol.

Na „objasnenie postoja“ EÚ ohľadom Janšových výrokov vyzval Borrella v nedeľňajšom telefonáte iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf.

Vzťahy medzi EÚ a Iránom sú momentálne veľmi citlivé, keďže euroblok sa snaží dosiahnuť na rokovaniach vo Viedni oživenie jadrovej dohody uzavretej s Teheránom v roku 2015 i návrat USA k tejto dohode.

Situácia v samotnom Iráne je rovnako napätá, pretože po júnových voľbách preberá kreslo prezidenta ultrakonzervatívec Ebrahim Raisi. Na tomto poste pôsobil od roku 2013 reformista Hassan Rouhani. Medzinárodné organizácie označujú voľby za neslobodné a neférové. Upozorňujú, že Raisi je dokonca obvinený za zločinov proti ľudskosti v súvislosti s masakrom politických väzňov v roku 1988.