Borrell: Trumpov plán v izraelsko-palestínskom konflikte sa vzdialil od dohodnutých parametrov

Paelstínci pri pobreží Gazy. [TASR/AP Photo/Khalil Hamra]

Časti amerického mierového plánu by podľa šéfa európskej diplomacie dovolili Izraelu anektovať osady v Predjordánsku.

Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v utorok (4. februára) odmietol tie časti najnovšieho amerického mierového plánu, podľa ktorých by Izrael anektoval židovské osady na okupovanom západnom brehu rieky Jordán (Predjordánsko). Borrell súčasne vyzval na priame rokovania medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

Európska únia v Borrellovom vyhlásení pripomína svoju oddanosť už dohodnutému riešeniu, založenému na existencii dvoch štátov – izraelského a palestínskeho – v rámci hraníc z roku 1967, žijúcich bok po boku v mieri, bezpečnosti a vzájomnom rešpekte.

Únia chce priame rokovania

Americká iniciatíva, ktorú 28. januára vo Washingtone predstavil prezident USA Donald Trump, sa podľa Borrella „odchyľuje od týchto medzinárodne dohodnutých parametrov“.

Borrell vo svojom vyhlásení žiada priame rokovania medzi Izraelom a Palestínčanmi a vyjadruje znepokojenie nad vyhláseniami, týkajúcimi sa perspektívy anexie údolia rieky Jordán a ďalších častí Predjordánska, ktorú Izrael pripustil.

Z Trumpovho uznania Jeruzalema za hlavné mesto Izraela je znepokojený celý svet

Žiadna krajina na svete nemá svoju ambasádu v Jeruzaleme, Američania budú prví. Rusi ale údajne zvažujú podobný krok.

Pripomína, že „v súlade s medzinárodným právom a rezolúciami Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov Európska únia neuznáva suverenitu Izraela nad územiami okupovanými od roku 1967“.

Borrell varuje, že kroky smerom k anexii, ak by sa podnikli, by nezostali bez povšimnutia, všíma si agentúra Reuters, podľa ktorej EÚ pritvrdila tón v porovnaní so svojou prvou reakciou na Trumpom oznámený plán pre urovnanie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Zásadný záväzok: Bezpečnosť

EÚ prostredníctvom Borrellovho vyhlásenia opakuje aj svoj „zásadný záväzok“ ohľadom bezpečnosti Izraela, a to aj so zreteľom na súčasné a vznikajúce hrozby v regióne.

Palestína sa stala pozorovateľským štátom OSN

Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov rozhodlo o tom, že Palestína získala status nečlenského pozorovateľského štátu, čím OSN implicitne uznalo jej štátnu suverenitu.

Mierový plán, ktorý predstavil Trump, bol vypracovaný pod vedením jeho zaťa Jareda Kushnera.

Americký plán zaručuje Palestínčanom obmedzenú samosprávu v častiach Predjordánska, pričom povoľuje Izraelu anektovať všetky tamojšie židovské osady a ponechať si takmer celý východný Jeruzalem. Palestínčania si pritom nárokujú na východný Jeruzalem ako na hlavné mesto svojho budúceho štátu.

V americkom pláne sa im ako hlavné mesto možného palestínskeho štátu navrhuje dedina Abú Dís, ležiaca v tesnej blízkosti východného Jeruzalema, za bezpečnostným múrom vybudovaným na tomto území Izraelom.

Trumpom prezentovaný plán odmietli Palestínčania, Liga arabských štátov i Organizácia islamskej spolupráce.

Spojené štáty požiadali, aby sa tento štvrtok (6. februára) konalo zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, aby tam zazneli príspevky ostatných 14 členských štátov BR OSN k Trumpovmu plánu.