Bosna odoláva tlaku Iránu, ktorý žiada o podporu v OSN

foto: Iránsky prezident Mahmúd Ahmadinedžád v OSN

Bosna a Hercegovina je v súčasnosti až do roku 2011 nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN.

Minister zahraničných vecí Iránu tento pondelok (26. apríla) na stretnutí v Sarajeve povedal, že jeho vláda očakáva od Bosny a Hercegoviny pozitívne a konštruktívne jednanie v otázke využívania jadrovej energie v Iráne.

Po diplomatickej návšteve v Rakúsku, ktoré je rovnako ako balkánsky štát nestálym členom BR OSN, sa tak Mottaki pokúšal nakloniť si ďalšiu krajinu na svoju stranu v otázke hlasovania a sankciách.

Mottakiho prijal zástupca moslimov v trojčlennej prezidentskej rade Haris Silajdžič ako aj minister zahraničných vecí krajiny Sven Alkalaj.  

Hlas Bosny a Hercegoviny v Bezpečnostnej rade OSN reprezentuje prezidentská rada zložená z moslimského Bosniaka, ortodoxného Srba a katolíckeho Chorváta. Bosniacki moslimovia sa cítia byť zaviazaní ako Spojeným štátom, tak i Iránu za ich podporu počas vojny v Juhoslávii v 90. rokoch.

Zástupcom tlače šéf iránskej diplomacie povedal, že považuje svoju oficiálnu návštevu v Sarajeve za úspešnú a dodal, že sa viedol konštruktívny rozhovor. Zároveň podčiarkol dôležitosť vzťahov oboch krajín, ktoré posilnila najmä vojna v Juhoslávii.

Hoci Mottaki žiadal od Bosny a Hercegoviny záruku, že nebude hlasovať za možné sankcie proti Iránu, tlačové správy po jeho stretnutí so Siljadžičom naznačujú, že tento prísľub nedostal- rovnako pochodil aj v prípade Rakúska.

Tlač priamo citovala Siljadžiča ako hovorí, že strategickým cieľom jeho krajiny je členstvo v NATO a EÚ a „musí prihliadať na tieto strategické záujmy“.

Navyše, podľa tlače podporuje Bosna a Hercegovina prácu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) a jej rozhodnutia.

Mottaki novinárom povedal, že Irán bude opäť apelovať na svoje právo využívať jadrovú energiu a dodal, že jeho krajina nezamýšľa vyrábať jadrové zbrane a ani ich nepotrebuje.

Možné sankcie v žiadnom zmysle nezmenia rozhodnutie Iránu pokračovať vo svojom jadrovom programe, povedal a podčiarkol, že „svet viac nemôže fungovať na diktáte uplatňovanom v 60. a 70. rokoch.“

V pondelňajšom príhovore (26. apríla) vyhlásil iránsky prezident Mahmúd Ahmadinedžád o práve veta zo strany Spojených štátov a ďalších stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, že je to „satanov nástroj“.