BR OSN dala EÚ v Kosove zelenú

Misia Európskej únie bude neutrálna, v súlade s rezolúciou 1244. Vuk Jeremič, srbský minister zahraničia vyzval Prištinu, aby sa nestavala proti vôli medzinárodného spoločenstva.

Priština trvá na tom, že schválený plán generálneho tajomníka Pan Ki-muna je v rozpore s kosovskou ústavou. Neutralita misie sa kosovským Albáncom nepozdáva. EULEX mal podľa nich konať v súlade s vyhlásením nezávislosti Kosova a Ahtisaariho plánom, ktorý však v BR nezískal podporu. S takýmto predpokladom prišlo aj oficálne pozvanie kosovskej vlády pre misiu EÚ.

Plán, ktorý ponecháva Srbmi obývané časti Kosova pod správou misie OSN UNMIK, podľa predstaviteľov kosovských Albáncov de facto rozdelí ich suverény štát, ktorý sa vo februári jednostranne oddelil od Srbska. Belehrad tvrdí, že je nemysliteľné, aby sa tamojší Srbi podieľali na fungovaní kosovských inštitucií a Jeremič opakovane hovorí o nepriateľskom protredí v ktorom kosovskí Srbi žijú.

Vláda v Prištine je však momentálne v opozícii proti schválenému plánu osamotená, naopak srbská diplomacia slávi úspechy. Európska únia je so schváleným plánom spokojná. “Všetky strany sú v tejto otázke konštruktívne  a ja do určitej miery chápem obavy Prištiny ale zároveň je to vo všeobecnom záujme Kosova, Srbska, západného Blakánu a EÚ v tomto veľmi dôležitom čase, kedy musia byť garantované stabilita a vláda zákona“, povedal eurokomisár pre rozširovanie Olli Rehn pre B92.

Premiér Kosova Hašim Thači tvrdí, že tento plán zostáva “neakceptovateľný a neudržateľný pre kosovské inštitúcie a kosovských občanov”. Brániť rozmiesteniu misie EÚ naplánované na december ale Priština nebude a napriek výhradám jej prisľúbila podporu. O spolupráci s OSN sa minister zahraničia Kosova Skender Hiseni v New Yorku nezmienil.