Británia a Francúzsko pretlačili koniec zbrojeného embarga voči Sýrii

Vlády členských štátov EÚ sa nedokázali v otázke Sýrie dohodnúť. Embargo na zásobovanie rebelov zbraňami, ktoré EÚ zaviedla preto vyprší. To vyhovuje najmä Francúzsku a Británii.

Podľa oficálneho vyhlásenia EÚ sa Británia a Francúzsko zaviazali "v tejto fáze" nedodávať zbrane sýrskej opozícii. Tento ich záväzok stratí účinnosť 1. augusta.

Ak by Londýn a Paríž odmietli jednostranne dodržiavať zbrojné embargo, mohlo by to spôsobiť kolaps všetkých sankcií EÚ voči Sýrii, skomplikovať situáciu v EÚ a pomôcť Assdovi. Ministri EÚ sa tomuto scenáru vyhli tým, že ponechali v platnosti všetky sankcie okrem zbrojného embarga na vyzbrojovanie rebelov.  

Ostatné sankcie zahŕňajú zmrazenie finančných prostriedkov, zákaz cestovania pre Asada a najvyšších činiteľov Sýrie, obmedzenie obchodu, infraštruktúrnych projektov a dopravy.

Londýn a Paríž už mesiace presadzujú názor, že Európa musí vyslať silný signál podpory rebelom, ktorý bojujú proti Assadovi. EÚ mala podľa nich povoliť dodávky zbraní. Obe krajiny zároveň tvrdia, že žiadne dodávky zatiaľ nedohodli.    

Štáty ako Rakúsko a Švédsko však hovoria, že dodávanie ďalších zbraní bude mať za následok eskaláciu násilia a väčšiu nestabilitu v regióne.

Britský minister zahraničia William Hague to vidí inak. „Aj keď nemáme v pláne okamžite posielať do Sýrie zbrane, v budúcnosti môžeme flexibilne reagovať, ak sa situácia zhorší,“ povedal novinárom.

Ovplyvňovanie konfliktu

O mesiac sú naplánované mierové rokovania (Ženeva II), ktoré spoločne podporuje USA a Rusko. Londýn a Paríž považujú možnosti dodávať rebelom zbrane za spôsob, ako posilniť vyjednávaciu pozíciu rebelov v prípade, že by politické rokovania uviazli. 

Situáciu v poslednom čase vyhrotili vojenské úspechy Asadových jednotiek a obvinenia z použitia chemických zbraní.

Francúzske noviny Le Monde informovali o sýrskych ozbrojencoch verných Assadovi, ktorí mali proti rebelom bojujúcim v Damasku opakovane použiť chemické zbrane.

Podľa diplomatov počas rokovaní o zbrojnom embargu niekoľko členských štátov ustúpilo zo svojich pozícií, no Británia „neustúpila ani o centimeter.“

Rakúsky minister zahraničných vecí Michael Spindelegger uviedol, že ľutuje, že nebolo možné nájsť s Britániou a Francúzskom kompromis.

Rakúska vláda bude podľa jeho slov diskutovať o tom, čo urobí so svojimi 380 vojakmi, ktorí strážia nárazníkovú líniu na Golanských výšinách medzi Izraelom a Sýriou. Viedeň sa už v minulosti vyjadrila, že ak sa zbrojné embargo preruší, zváži stiahnutie svojej misie. 

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová sa snažila zachraňovať situáciu vyhlásením, že pondelkové rozhodnutie neznamená, že EÚ stratila schopnosť „postupovať spoločne“.

„Čo to však znamená, je priznanie si faktu, že pri snahe nájsť najlepší spôsob pomoci ľuďom v Sýrii, chcú krajiny robiť [svoje vlastné] rozhodnutia,“ povedala na tlačovej konferencii.

Aj keby sa Británia a Francúzsko rozhodli dodávať zbrane rebelom, každá dodávka sa bude musieť autorizovať individuálne. Podľa medzinárodných pravidiel musia dodávatelia tiež zabezpečiť, aby sa zbrane nedostali do „nesprávnych rúk“.

EurActiv s Reuters