Británia sa nepripojí k záchranným misiám EÚ v Stredomorí

Loď s utečencami (zdroj: Noborder Network/Flickr)

Britské ministerstvo zahraničných vecí v utorok vysvetlilo, že spoločné úsilie Európskej únie na záchranu utečencov zo Stredozemného mora ich v konečnom dôsledku ešte viac posmelí.

Európska únia plánuje tento víkend spustiť námornú operáciu Triton, do ktorej prizvala všetky členské štáty. O tom, že sa Británia na tejto aktivite nezúčastní, informovalo ministerstvo na svojich webových stránkach prostredníctvom odpovede jednej z vedúcich predstaviteliek zahraničného úradu Joyce Anelayovej.

 Barónka Anelayová uviedla, že krajina nepodporí žiadne pátracie a záchranné operácie v Stredomorí: „Veríme, že vytvárajú nezamýšľaný pull faktor, povzbudia viac migrantov k nebezpečnej plavbe cez more a tým povedú aj k viac tragickým a zbytočným  obetiam.“

Podľa Londýna by bol efektívnejší zásah proti prevádzačom, ktorí ľudí umiestnia do nevhodných lodí.

Únia má na operáciu Triton poskytnúť 3 hliadkové plavidlá a 2 lietadlá, ktoré doplnia už existujúcu taliansku operáciu Mare Nostrum. Taliani už dlhšie avizovali, že zo strany EÚ uvítajú akúkoľvek pomoc.

K intenzívnejšiemu dohľadu nad migračnou trasou ich prinútilo utopenie 366 afrických utečencov neďaleko ostrova Lampedusa v októbri 2013. Na to, aby sa únia k Talianom pridala, vyčlenila agentúra pre vonkajšie hranice FRONTEX 2,9 milióna eur mesačne.

Hovorca britskej vlády informoval, že vyšlú jedného experta na vypočúvanie, ale ďalšiu pomoc neplánujú.

Kabinet Davida Cameron za to ihneď kritizovala Rada pre utečencov, ktorá zdôraznila, že zanechanie záchranných operácii príliv migrantov do Európy nezastaví. „Ľudí, ktorí unikajú pred zverstvami, nezastaví to, že im prestaneme hádzať záchranné kolesá,“ povedal výkonný riaditeľ organizácie Maurice Wren.

Euractiv.sk/Reuters