Britský minister: NATO potrebuje „radikálnu transformáciu“

Zlyhanie poskytnúť primerané zdroje pre Sily rýchleho nasadenia je „tradičným obvinením“ na adresu Severoatlantickej aliancie. Na druhej strane, nástroj, ktorý navrhla Veľká Británia, je menší a bol by uskutočniteľnejší, povedal John Hutton, britský minister obrany, počas prednášky v jednom z washingtonských think tankov.

Londýn navrhol, aby NATO poslalo do Afganistanu ďalších vojakov. Šlo by o bojovú skupinu o sile 1.500 príslušníkov, ktorých by bolo možné nasadiť do operácií, pričom ďalších 1.500 by absolvovalo výcvik.

„Ak nemôžeme dať dokopy silu ako túto, ktorá je minimálna [..] som pesimistom v otázke budúcnosti našej schopnosti odpovedať na niektoré ďalšie výzvy,“ ktorým bude NATO čeliť, povedal Hutton na pôde washingtonského Centra pre strategické a medzinárodné štúdie. Doplnil: „Toto je základ.“

Aby sa NATO prispôsobilo novým hrozbám a dokázalo zabezpečiť bezpečnosť v Afganistane, potrebovalo by „radikálnu transformáciu“, vrátane nového základu pre vzťahy so strategickými partnermi ako EÚ, OSN a Svetová banka, domnieva sa minister.

NATO už v Afganistane bojuje proti extrémizmu, cvičí bezpečnostné zložky Iraku, bojuje proti pirátom v somálskych vodách, ale sú tu i ďalšie výzvy a kyberzločin, ktoré si vyžadujú nasadenie nekonvenčných zbraní. Hutton doplnil: „Dnes potrebuje novú a radikálnejšiu transformáciu, než doteraz. Súčasne i schopnosť predvídať a odpovedať na nové hrozby.“

John Hutton a jeho americký kolega Robert Gates sa v stredu zhodli, že skúsenosti NATO z Afganistanu sa musia premietnuť do budúcej štruktúry aliančných síl, ktoré budú nasadené do bojových operácií. Súčasne, skúsenosti z ISAF by sa mali premietnuť i do budúcej vojenskej spolupráce Londýna a Washingtonu.

„Nemôžeme riskovať, že Afganistan sa opäť stane útočiskom a inšpiráciou pre terorizmus a extrémizmus. Prezident Obama to nazýva našou spravodlivou vojnou a má absolútnu pravdu,“ povedal Hutton.

Minister uzavrel: „Musíme vytvoriť reformnú koalíciu v rámci NATO. Vaša nová administratíva má vplyv a víziu. Existuje chuť po väčšej efektívnosti a skutočnej zmene.“

EurActiv/Reuters