Brok: USA nepochopili projekt EÚ

Krátka správa

“Prezident USA Bush by sa mal zdržať zapájania sa do diskusií o rozširovaní EÚ, s tým spojenej štruktúry a cieľov Európskej únie”, vyhlásil podpredseda najsilnejšej skupiny v Európskom parlamente (EPP-ED, EĽS-ED). Vláda Spojených štátov podľa nemeckého europoslanca “stále nepochopila politický projekt Európskej únie”.

Reagoval tak na vyjadrenia americkej hlavy štátu počas stretnutia s tureckým prezidentom Abdullahom Gülom v Bielom dome. George Bush vyhlásil, že prijatie Turecka do EÚ by bolo v záujme mieru a že Európska únia by z takéhoto kroku profitovala. 

Američania vnímajú Turecko ako modelovú krajinu pre iné moslimské štáty a chcú, aby bola ich sekulárna demokracia odmenená členstvom v EÚ. Podľa Bushových slov by sa rozšírením Únie o Turecko vytvoril most medzi Európou a moslimským svetom.

Brok vyhlásil, že žiadať od EÚ, aby prijala Turecko za člena je rovnako nesprávne ako keby EÚ žiadala od USA, aby priznala Puerto Ricu rovnaké práva ako majú ostané americké štáty. “Na jednej strane budujú Spojené štáty múr na hraniciach s Mexikom a na druhej žiadajú EÚ, aby znášala následky práva slobodného pohybu všetkých tureckých občanov”.

Elmar Brok je členom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a spravodajcom Európskeho parlamentu k stratégii rozširovania EÚ.