Brusel zvažuje zákaz dovozu tuleních kožušín

Zdroj: Flickr

Komisár pre životné prostredie Stavros Dimas vyhlásil, že zvažuje obchodné sankcie voči Kanade kvôli krutému spôsobu zabíjania tuleňov. Varovanie komisára prichádza v čase, kedy sa začína každoročný odchyt na atlantickom pobreží, v zálive svätého Lawrenca.

Dimasova hovorkyňa Barbara Hellferich oznámila, že komisár predloží správu o “nehumánnom zabíjaní” tuleňov v Kanade počas nasledujúcich mesiacov. Európska únia v roku 1983 zakázala dovoz kožušín bielych tuleních mládať, o ktorý sa zasadila známa herecká hviezda Brigitte Bardot.

Kanada protestuje a presviedča Svetovú obchodnú organizáciu, že neexistujú žiadne vedecké alebo obchodno-právne argumenty, ktoré by oprávňovali zákaz dovozu. Výroba tuleních produktov živí mnohých ľudí vo východnej časti krajiny. Kanadské úrady tento mesiac oznámili, že zvýšili limity na odchyt o 5 tisíc kusov oproti minulému roku. Zároveň predstavili nové pravidlá lovu, ktoré majú zebezpečiť, že tuleň musí byť mŕtvy pred tým, než ho stiahnu z kože. Tak znelo aj odporúčanie Európskej únie z decembra minulého roku, ktoré smerovala Ottawe.  

Dimasove slová privítal Európsky parlament, ktorý ešte minulý rok prijal písomné vyhlásenie so žiadosťou o zákaz dovozu kožušín.

“Nastal čas, aby Komisia konala”, povedal predseda parlamentnej skupiny pre pre ochranu zvierat, britský konzeravtívny poslanec Neil Parish. Podľa Parisha je masové zabíjanie niekoľkotýždňových tuleních mláďat barbarské a EÚ by nemala pred tým zatvárať oči.

Tulene sú usmrcované údermi palicami do lebky, aby sa predišlo poškodeniu ich kožuchu. Častokrát nie sú na mieste mŕtve. Niektorí poslanci nie sú spokojní s ujistením Kanaďanov, že tulene už nebudú drané z kože zaživa.

Holandsko a Belgicko minulý rok samostatne pristúpili k zákazu dovozu tuleních produktov. V Spojených štátoch platí takýto zákaz od roku 1972.