Cameron do vojny nepôjde

Zdroj: TASR/AP Photo/Thierry Charlier

Labouristická strana a tri desiatky rebelov z vládnej konzervatívnej strany nepodporili potenciálnu účasť Veľkej Británie na vojenských akciách proti Sýrii. Tie časť medzinárodného spoločenstva na čele s USA zvažuje ako odpoveď na útok chemickými zbraňami pripisovaný oficiálnej sýrskej armáde.

Vláde chýbalo k podpore v dolnej komore (House of Commons) 13 hlasov. Po ohlásení výsledkov hlasovania sa v parlamente objavila výzva na rezignáciu premiéra.

Britský premiér sa zaviazal postoj parlamentu rešpektovať, čo predstavuje výrazný posun od predošlej rétoriky a krokov. Cameron tvrdil, že spravodajské služby disponujú dôkazmi, podľa ktorých je „vysoko pravdepodobné“, že Assadov režim stojí za chemickým útokom. Vojenská akcia by tak mala byť súčasťou doktríny “humanitárnej intervencie“.

„Rozumiem tomu (výsledku hlasovania) a budem podľa toho konať“, vyhlásil David Cameron len niekoľko minút po hlasovaní. 

Labouristi trvali na tom, že treba počkať na výsledok vyšetrovania inšpektorov OSN. Tí potrebujú na svoju prácu viac času, informoval generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

„Verím v reakciu na použitie chemických zbraní, ale verím tiež v rešpektovanie vôle tohto parlamentu“, povedal líder labouristov Ed Miliband, ktorý tlačil na to, aby parlament dostal možnosť hlasovať.

Analytici sa zhodujú, že situácie je výsledkom dedičstva po Tonym Blairovi, kedy sa krajina zapojila do invázie do Iraku. Pôvodná argumentácia pre preventívny útok, založená na prítomnosti zbraní hromadného ničenia, sa nepotvrdila.

„Bezpečnostná rada OSN musí mať možnosť zvážiť správu inšpektorov .. je potrebné urobiť všetko, aby sme pred akoukoľvek vojenskou akciou dosiahli podporu Bezpečnostnej rady“, pripustila britská vláda, ktorá pôvodne nechcela na inšpektorov čakať.  

Prieskumy verejnej mienky hovoria, že proti vojenskému útoku je 50 % britskej populácie. Za sa vyslovilo 25 %.

Rozhodnutie Británie môže spomaliť prípadné kroky USA.

Hovorca vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku  Catherine Ashtonovej, zopakoval, že EÚ považuje za kľúčové zohľadňovať v akejkoľvek reakcii skutočnú situáciu na mieste. EÚ bude podľa jej slov monitorovať prácu inšpektorov OSN a považuje úlohu Bezpečnostnej rady za kľúčovú. To podľa nej ale nebráni členským štátom, aby neuvažovali o tom, aké roky by bolo potrebné spraviť.