Cancún môže vliať silu klimatickým rokovaniam

Zdroj: David Haberlah, www.creativecommons.org

Počas otváracej ceremónie mexický prezident Felipe Calderon Hinojosa uviedol, že ľudstvo urobilo chybu, že sa dostatočne nestaralo o svoju planétu a že je to opäť ľudstvo, ktoré musí riešiť vzniknuté problémy, aby budúce generácie netrpeli dôsledkami súčasných zmien.

Ďalej dodal, že ľudia na celom svete už jasne pocítili dôsledky klimatických zmien, napríklad časté hurikány, záplavy a extrémne sucho, pričom najviac postihnutými sú tí najchudobnejší.

Podľa mexickej ministerky zahraničia a novovymenovanej prezidentky klimatickej konferencie (COP16/CMP6) Patricie Espinosa, ktorá v minulosti pôsobila ako veľvyslankyňa aj na Slovensku, je tento summit historickou možnosťou posunúť sa z úrovne diskurzu k činnosti.

„V tomto kritickom bode by sme mali robiť konkrétne, overiteľné a životaschopné záväzky. Tieto záväzky si nutne vyžiadajú flexibilitu od každého z nás…Po prvýkrát za mnoho rokov to bude znamenať, že sa konečne pohneme z paralýzy smerom k vyriešeniu tejto globálnej výzvy.“ Hlavnými témami diskusií budú adaptácia, financovanie klimatickej pomoci, transfer technológii, odlesňovanie a znižovanie emisií.

Varovala, že v stávke je dôveryhodnosť medzinárodných inštitúcií. Podľa prezidentky konferencie žiadne konečné riešenie výziev, ktorým ľudstvo čelí nemožno dosiahnuť žiadnym individuálnym rozhodnutím. „Tento proces si žiada nevyčísliteľné množstvo akcií v najrôznejších oblastiach a so zapojením všetkých krajín.“

Lykke Friis, dánska ministerka pre klímu a energetiku, na tlačovej konferencii povedala, že verí v prekonanie výsledkov z Kodane a v to, že účastníci prebiehajúceho summitu ukážu svetu že „ich dobré zámery nezamrzli v studených uliciach dánskeho hlavného mesta.“

Napriek tomu, že delegáti na plenárnom zasadnutí ocenili skvelú organizáciu a podmienky poskytnuté počas summitu, novinári sa na následnej tlačovej konferencii sťažovali na nevyhovujúce podmienky pre svoju prácu, niekoľkohodinové cestovanie a bezpečnostné prehliadky, ktoré im znemožnujú rýchle a aktualizované poskytovanie informácii.

Espinosa poukázala na obdobné problémy minulý rok v Kodani a prisľúbila nápravu situácie.

Deň pred začiatkom klimatickej konferencie bola v Cancúne spustená veterná turbína, ktorá má vyprodukovať 1,5MW energie denne. Energia používaná počas konferencie bude pochádzať zo spustenej veternej turbíny a nových solárnych panelov umiestnených na streche miestneho hotela. Ide o spoločný projekt mexických úradov, talianskeho ministerstva životného prostredia a spoločnosti Enel Green Power.

Inštalovaných bolo spolu 2500m2 fotovoltaických článkov, ktoré by mali vytvoriť 200MWh elektriny ročne. Emisie dioxidu uhlíka by sa za rok mali znížiť o 110 ton ročne.

Mexiko je po Nemecku a Južnej Afrike treťou najúspešnejšou krajinou v znižovaní emisií CO2. Príkladom odhodlania redukcie skleníkových plynov je práve opatrenie kompenzovať emisie skleníkových plynov vzniknuté počas konferencie COP16 ich zachytením v iných častiach krajiny.