Česi sa môžu tešiť na menšinovú vládu

 

Krátka správa

Českí občianski demokrati (ODS) a sociálni demokrati (ČSSD) sa 23. augusta vrátili k rokovaniam o zostavení menšinovej vlády, prerušeným v začiatkom týždňa zo strany doterajšieho premiéra Paroubka. Padli obvinenia z arogancie i vyhrážky úplného ukončenia rokovaní. Miroslav Topolánek a Jiří Paroubek však nakoniec, zdá sa, našli spoločnú reč.

„Prakticky vo všetkých oblastiach sa domnievame, že je možné dôjsť v pomerne krátkej dobe k pokroku,“ uviedol Paroubek podľa denníka SME v stredu po schôdzke s Topolánkom.
Predmetom obnovených rozhovorov je pravdepodobne zloženie budúcej vlády Mirka Topolánka, v ktorej majú byť aj nestraníci názorovo blízki sociálnej demokracii, dĺžka mandátu tejto vlády, ako aj niektoré programové otázky. ČSSD je proti projektu rovnej dane, ktorý bol jedným z pilierov volebného programu ODS. Sociálnym demokratom vadí aj možná výstavba americkej protiraketovej základne v ČR, prípadný súhlas ČR podmieňujú schválením otázky v referende.

ODS podľa médií nakoniec od rovnej dane ustúpila a súhlasila aj s referendom. ČSSD na oplátku zrejme odobrí návrhy na obsadenie postu ministra vnútra podpredsedom ODS Ivanom Langerom, a ministra zahraničia údajne proamerickým diplomatom Alexandrom Vondrom. Obaja nádejní ministri, u ČSSD výrazne neobľúbení, by však museli predložiť socialistom na schválenie svoje plány v rezorte a záruky, že dodržia pripomienky k nim.

Dohodu o menšinovej vláde je podľa oboch politikov možné očakávať do niekoľkých dní. Programové otázky by mali vyriešiť do konca tohto týždňa, a ostatné začiatkom budúceho.