Českí diplomati dostali zo Sýrie dvoch uväznených humanitárnych pracovníkov

Sýria čelí občianskej vojne [EPA-EFE/ATEF SAFADI]

Česká republika vyjednala prepustenie dvoch pracovníkov nemeckej humanitárnej organizácie, pôsobiacej v Sýrii. Je totiž jedinou krajinou Únie, ktorá s Damaškom udržiava diplomatické vzťahy

Česká republika je jedinou krajinou v Európe, ktorá udržiava diplomatické vzťahy vo vojne zmietajúcej sa Sýrii. Česi poskytujú konzulárne služby občanom Európskej únie a pôsobia tak ako sprostredkovatelia aj pre iné krajiny.

Hovorkyňa nemeckého ministerstva zahraničných vecí vo štvrtok (9. augusta) uviedla, že dvaja zatknutí pracovníci nemeckej humanitárnej organizácie, z ktorých jeden je občan Nemecka, už zo Sýrie odišli a čoskoro sa stretnú so svojimi rodinami.

Rovnako uviedla, že ich návrat by pravdepodobne nebol možný bez „rýchlej a nebyrokratickej pomoci našich českých priateľov“.

Osobná angažovanosť českého ministra

Ministerstvo zahraničných vecí ČR vyhlásilo, že kvôli prevzatiu spomínaných pracovníkov odcestoval do Damašku sám minister zahraničia Ján Hamáček.

Hovorkyňa nemeckého ministerstva privítala jeho osobnú angažovanosť.

Oboch pracovníkov zatkli pred niekoľkými mesiacmi v blízkosti irackej hranice na základe obvinenia zo vstupu do krajiny bez potrebných dokladov, uviedli české médiá. Pri prevzatí boli obaja v dobrom zdravotnom stave.

Turecko: Dvoch Čechov odsúdili na šesť rokov

Humanitárni pracovníci Markéta a Mirek mali podľa Turkov podporovať kurdské milície, ktoré Ankara považuje za teroristov.

Mená pracovníkov ani štátna príslušnosť druhého z nich neboli zverejnené. Žiadne ďalšie podrobnosti o prípade zatiaľ nie sú k dispozícii.

České ministerstvo uviedlo, že zo Sýrie odcestujú do Prahy, kde sa stretnú s predstaviteľmi svojich veľvyslanectiev.

Minister Hamáček na sociálnej sieti napísal, že v českej misii v krajine stále vidí opodstatnenie: „Má zmysel, aby tu naša ambasáda zostala.”