Cichanovská v europarlamente: Bielorusko sa zobudilo

Svetlana Cichanovská sa s europoslancami spojila prostredníctvom videokonferencie. [EFE-EPA/Oliver Hoslet]

Protesty proti bieloruskému autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi nie sú ani protiruské ani proruské. Demokratická revolúcia je „právom ľudí rozhodovať o svojom vlastnom osude“, uviedla bieloruská opozičná líderka na mimoriadnom zasadnutí Výboru pre zahraničné veci Európskeho parlamentu.

„Táto mierová revolúcia nie je o geopolitike. Nie je ani proruská, ani protiruská. Nie je ani proeurópska, ani protieurópska,“ povedala Svetlana Cichanovská poslancom Európskeho parlamentu, s ktorými sa dnes (25. augusta) spojila prostredníctvom videokonferencie z exilu vo Vilniuse v Litve. Europoslancov vyzvala, aby naďalej podporovali to, čo označuje za bieloruskú „demokratickú revolúciu“.

„Ide o snahu Bielorusov bojovať za možnosť demokratických a slobodných volieb a za to, aby sa mohli sami rozhodovať,“ uviedla vo výbore AFET zákonodarcom EÚ.

Cichanovská povedal, že cieľom bieloruskej opozície je usporiadať nové voľby, ktoré majú aktivisti v úmysle zaistiť prostredníctvom dialógu. Opozícia je pripravená nominovať do dialógu vyjednávačov, ktorí by diskutovali o situácii so súčasnými orgánmi, a to pod záštitou medzinárodných organizácií.

„Bielorusko sa prebudilo. Teraz nás tvorí väčšina. Toto nie je geopolitická, ale demokratická revolúcia, pretože ide o právo ľudí rozhodovať o svojom vlastnom osude,“ dodala.

Koordinačná rada zriadená bieloruskou opozíciou 19. augusta oznámila, že bude hľadať riešenie politickej krízy prostredníctvom dialógu s orgánmi o nových voľbách. Zároveň žiada, aby súčasná vláda upustila od násilia voči demonštrantom a prepustila všetkých politických väzňov.

Prezident Alexander Lukašenko obvinil Radu zo snahy zmocniť sa štátu. Úrady na jeho pokyn začali voči jej zriadeniu trestné konanie.

„Napriek pokojnému protestu sa vláda snaží brániť sa násilím. Deje sa to uprostred Európy,“ varovala Cichanovská.

Únia podporuje bieloruský ľud

V dôsledku brutálneho zásahu voči demonštrantom zo strany bieloruských bezpečnostných síl už EÚ avizovala svoju plnú podporu bieloruskému ľudu a mierovému prechodu moci.

Počas mimoriadneho samitu, ktorý sa konal minulý týždeň, vedúci predstavitelia EÚ vyhlásili, že neuznávajú výsledky volieb v Bielorusku a že blok bude ukladať cielené sankcie voči tým, ktorí sa zúčastňujú na volebných podvodoch a násilnom potláčaní protestov.

Cichanovská vyzvala EÚ, aby neuznali výsledky volieb v Bielorusku

Podľa líderky bieloruskej opozície Sviatlany Cichanovskej prezident Lukašenko v očiach Bielorusov stratil legitimitu. Lídrov EÚ pre mimoriadnym summitom k situácii v Bielorusku vyzýva, aby výsledky augustových volieb neuznali.

Ministri zahraničných vecí EÚ odštartovali ešte 14. augusta právny proces, vďaka ktorému Únia pripravuje zoznam osôb a inštitúcií, na ktoré v Bielorusku uvalí sankcie. Zoznam by mohol byť rozšírený už koncom tohto týždňa, a to na neformálnom stretnutí šéfov diplomacie krajín Únie v Berlíne.

Prípravou sankcií voči osobám, zodpovedným za násilie a falšovanie volebných výsledkov, bola poverená Európska služba pre vonkajšiu činnosť, diplomatická zložka eurokomisie. Šéfka úradu Helga Schmid potvrdila, že hoci ministri budú o zozname sankcií v Berlíne diskutovať, zatiaľ nie je jasné, či sa na jeho konečnej podobe dohodnú. Rovnako odporúča, aby Únia detailnejšie preskúmala vzťahy s Bieloruskom a spoluprácu v rámci Východného partnerstva, najmä v súvislosti s podporou jej občianskej spoločnosti.

Únia výsledky prezidentských volieb v Bielorusku neuznáva

Členské štáty Európskej únie neuznávajú výsledok prezidentských volieb v Bielorusku. Oznámila to v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorú citujú agentúry AFP a DPA.

Vedúci jednotlivých frakcií Európskeho parlamentu minulý týždeň vyzvali EÚ, aby na podporu mierového prechodu moci v krajine vymenovala „osobitného zástupcu“ pre Bielorusko.

Poslanci Európskeho parlamentu vo všeobecnosti privítali rozhodnutie o zavedení sankcií, pričom niektorí zdôraznili potrebu Únie uzavrieť diskusiu o magnitského akte v štýle EÚ, a to ešte počas nemeckého predsedníctva v EÚ. Iní požadovali väčšiu kontrolu toho, ako sa nedávno ohlásený balík finančnej podpory Komisie pre Bielorusko minie.

„Náš odkaz je veľmi jasný: neuznávame voľby v Bielorusku a podporujeme požiadavku bieloruského ľudu na organizovanie nových a slobodných volieb pod dohľadom nezávislých pozorovateľov,“ uviedol predseda výboru AFET, David McAllister (EPP).

Podpora zo Slovenska

Miriam Lexmann (KDH/EPP), ktorá vo výbore AFET zastupuje Slovensko uviedla, že si veľmi cení odvahu bieloruského ľudu. Vo svojom vystúpení v europarlamente prízvukovala, že ak sa Únia rozhodne voči Bielorusku uplatňovať sankcie, tie by mali byť cielené na konkrétne osoby a proti autoritárskemu režimu.

„Prepustenie politických väzňov musí byť predpokladom pre akýkoľvek budúci dialóg,“ zdôraznila slovenská europoslankyňa.