Čína chce na summite G20 čistý vzduch, napätiu sa však nevyhne. Pre oceľ

Hangzhou, G20, Čína, oceľ

Hangzhou, hostiteľské mesto G20. FOTO-G20.ORG

Čínski hostitelia v Hangzhou to nemajú ľahké. Pred summitom G20 prikázali stovkám miestnych oceliarní zastaviť výrobu, aby bolo nebo modré a vzduch čistý.

Ich hostia prídu na summit aj napriek tomu s výhradami.

Na stretnutí najväčších ekonomík sveta vo východočínskej provincii chcú európski lídri pripomenúť problém „nadbytočných kapacít v oceliarskom sektore“. Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk to napísali v liste, ktorý v utorok 30. augusta adresovali európskym lídrom. Táto otázka sa má podľa agentúry Reuters dostať aj do záverov summitu.

Zo zaplavovania svetového trhu lacnou oceľou obviňuje Európa Čínu. Prekáža jej aj narastajúci čínsky protekcionizmus.

Dotácie a protitrhové opatrenia

Juncker a Tusk budú Európsku úniu zastupovať na summite, ktorý čínske predsedníctvo G20 organizuje 4. a 5. septembra.

G20 je neformálnym zoskupením 19 štátov a EÚ. Z členských štátov Únie sú členmi G20 Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Veľká Británia. Skupina predstavuje 90 percent svetového HDP a 80 percent medzinárodného obchodu.

Tento rok G20 predsedá Čína, práve jej export je však tŕňom v oku viacerých ďalších členov.

„Pre zníženie nadbytočných kapacít v oceliarskom sektore a ďalších sú nutné naliehavé a efektívne kroky vrátane vysporiadania sa s dotáciami a ďalšími protitrhovými opatreniami, ktoré k nim prispeli,“ napísali Juncker a Tusk v spoločnom liste.

Problémom je aj čínsky protekcionizmus

Európania neukazujú prstom, odkaz je však jasný.

To sa týka aj opatrení, ktoré posilňujú obchodný protekcionizmus. „Sľub (G20) odolávať protekcionizmu by nemal byť len obnovený, ale aj vymáhaný v praxi,“ apelujú šéfovia európskych inštitúcií.

Na narastajúci protekcionizmus sa v rozhovore pre portál South China Morning Post otvorene sťažoval aj nemecký veľvyslanec v Pekingu Michael Klaus. „Nemecké firmy to majú tu, v Číne majú čoraz ťažšie a ťažšie,“ povedal diplomat v predvečer summitu G20.

Na „čoraz nepriaznivejšie podnikateľské prostredie v kombinácii s podmienkami, ktoré uprednostňujú domáce podniky“ upozornila v júni Obchodná komora EÚ v Číne.

Číňania vidia problém v hospodárskom raste

Čína dlhodobo odmieta, že by oceľ pre zahraničných zákazníkov vyrábala pod cenu vďaka štedrým štátnym dotáciám.

Premiér Li to v júli povedal s tým, že 90 percent čínskej výroby sa spotrebúva doma.

Experti z Európskeho inštitútu pre ázijské štúdiá, ktorých cituje oficiálna čínska agentúra Xinhua, vidia za nadbytočnou oceľou na trhu pomalý hospodársky rast. Odborníci z bruselského think-tanku tvrdia, že príliš veľa pozornosti v diskusii o obchode je venovanej kvantite.

Oficiálna čínska tlačová agentúra Xinhua označila nadchádzajúci summit G20 „odrazovým mostíkom pre svetovú ekonomiku. „Stagnujúci obchod a investície“ sú podľa agentúry prejavom pomalého oživovania po svetovej finančnej kríze.

Pokiaľ ide o obchodný protekcionizmus, ten spolu s brexitom a terorizmom podľa Xinhuy prispieva k zložitej hospodárskej situácii vo svete.

Štatút trhovej ekonomiky

V decembri má Čína získať podľa svojho prístupového protokolu k Svetovej obchodnej organizácii štatút trhovej ekonomiky. To v máji rázne odmietol Európsky parlament s tým, že Čína nespĺňa päť európskych kritérií.

Európska komisia už naznačila, že udelenie štatútu, ktorý sťaží niektoré protidumpingové opatrenia, zrejme nebude vedieť zablokovať. Do konca roka sľúbila navrhnúť obranné mechanizmy, ktoré by sa vzťahovali na obdobie po decembri.

K malému pokroku došlo na júlovom summite EÚ-Čína v Pekingu. Čína tam sľúbila znížiť výrobné kapacity a s Európanmi sa dohodla na vzniku monitorovacej skupiny.

Na akcieschopnosť vyzvala Európsku komisiu minulý týždeň Svetová asociácia výrobcov ocele. Jej šéf Wolfgang Eder očakáva uvalenie ciel na úrovni 20 až 30 percent.

O Číne sa bude rokovať v Bratislave

Protidumpingové opatrenia má na stole už tri roky Rada EÚ. Členské štáty sú však vo veci odstránenia pravidla nižšieho cla rozdelené.

K zmene v pomere síl môže prispieť rozhodnutie Britov opustiť Úniu. Tábor zástancov mäkšieho prístupu k Pekingu totiž viedol Londýn.

Do decembra predsedá Rade EÚ Slovensko.

Modernizáciu obranných nástrojov v obchode zaradilo na program neformálnej schôdzky ministrov obchodu, ktorá sa koná 23. septembra v Bratislave.