Čína investuje do Európskeho fondu pre strategické investície

Li Kche-čchiang a Jean-Claude Juncker, (zdroj: Európska komisia)

Čína by mohla investovať až 10 miliárd eur do nového Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), do ktorého 400 miliónmi prispeje aj Slovensko. Informovala o tom dnes agentúra Reutes.

Čínsky priemér Li Kche-čchiang mal oznámiť presnú výšku príspevku svojej krajiny do 315 miliardového európskeho fondu už počas EÚ- Čínskeho summitu, ktorý sa uskutočnil 29. Júna v Bruseli. Namiesto konkrétnych čísel však premiér vytvoril ešte väčší „zmätok,“ tým, že hovoril o dodatočnom investičnom čínsko- euróspkom fonde.

„Čína chce spočiatku investovať v EÚ 5 až 10 miliárd eur. Otázka je, ako to urobiť,” povedal jeden zo zdrojov, ktorý nechcel byť menovaný.

Druhý zdroj, ktorý citovala agentúra Reuters uviedol, že výška čínskej investície dosiahne rádovo „miliardy“ a dodal, že cieľom Pekingu je dosiahnuť dohodu o „schéme investícií“ počas septembrovej návštevy podpredsedu Európskej komisie Jyrkiho Katainena v Číne.

Jednou z prekážok z pohľadu Číny je podoba EFSI, ktorý je postavený na predpoklade, že do neho väčšinu peňazí vložia súkromní investori. EÚ poskytne fondu záruky vo výške 21 miliárd eur a ďalšie peniaze by mal získať od verejných a súkromných investorov.

Ak Čína vloží peniaze priamo do fondu, bude to mať pozitívny efekt a priláka to ďalších súkromných investorov. Ale podľa pravidiel fondu Peking nebude mať slovo pri výbere a nebude tak môcť ovplyvňovať, do akých investičných projektov sa zapoja čínske firmy.

Čínski predstavitelia minulý týždeň v Bruseli naznačili, že niet pochýb o tom, že Čína sa do fondu zapojí. Peking chce úzko spolupracovať s EÚ, aby zabránil pochybeniam z minulosti v krajinách ako je Poľsko či Grécko.

„Sme pripravení investovať, pretože sú tu nekonečné možnosti, Môžeme vybudovať digitálnu hodvábnu cestu,“ naznačil internetový regulátor Lu Wei, ktorý viedol delegáciu čínskych technologických spoločností a to vrátane ZTE, Tencent či Alibaba, ktoré hľadajú spôsob, ako investovať v Európe, a to najmä prostredníctvom EFSI.

Čínske investície do európskej digitálnej infraštruktúry pravdepodobne vzídu z spoločných podnikov (joint ventures) či verejno-súkromných partnerstiev (PPP). Jednou z možností je vývoj nových mobilných technológií, tzv. 5G, ktoré by umožnili napríklad stiahnutie hodinového videa za menej ako 6 sekúnd.