Čína oznámila príspevok ku klimatickej dohode

Zdroj: TASR

V dlho očakávanom pláne Čína vyhlasuje, že dosiahne „emisný vrchol“ približne v roku 2030, ale pokúsi sa „urýchliť svoje úsilie.“ Tento záväzok nie je prekvapením, pretože k rovnakému dátumu sa Čína zaviazala už v spoločnom vyhlásení so Spojenými štátmi americkými ešte v novembri 2014.

Environmentálni aktivisti kritizujú najmä vágnosť vyhlásenia. „Približne v roku 2030“ podľa nich otvára cestu k zvyšovaniu emisií na minimálne ďalších 15 rokov.

Osobitý vyslanec francúzskeho prezidenta pre ochranu klímy ešte v apríli vyhlásil, že takýto záväzok je „absolútne nedostačujúci.“

Čína je v súčasnosti najväčším znečisťovateľom na svete, pričom zodpovedá až za 25 percent všetkých emisií skleníkových plynov.

Novými cieľmi najľudnatejšej krajiny bude „znížiť podiel emisií CO2 na jednotku HDP o 60-65 percent, zvýšiť podiel nefosílnych palív na primárnej spotrebe na 20 percent a zvýši objem lesov o 4,5 miliárd kubických metrov v porovnaní s rokom 2005,“ oznámil čínsky premiér.

Li Kche-čchiang vyhlásil, že čínsky klimatický plán je výsledkom „zmyslu pre zodpovednosť.“ Očakáva sa, že čínsky záväzok bude mať výrazný vplyv na národné príspevky štátov ako je napríklad India.

Francúzsky prezident Francois Hollande poďakoval Li Kche-čchiangovi za to, že správu oznámil práve v Paríži, čím vyjadril podporu a dôveru v úspech klimatickej konferencie OSN. Prezradil to zdroj blízky prezidentovi.

Spojené štáty, ktoré sú druhým najväčším znečisťovateľom potvrdili záväzok znížiť do roku 2025 emisie CO2 o 26 až 28 percent v porovnaní s rokom 2005.

Európska únia, ako celok, ktorá je zodpovedná za približne 12 % svetových emisií skleníkových plynov ich do roku 2030 zníži o 40 percent v porovnaní s úrovňami v roku 1990.

Nová klimatická dohoda, ktorá nahradí Kjótsky protokol má za cieľ udržať otepľovanie planéty pod 2 stupne Celzia. Podpísaná by mala byť v Paríži už v decembri.