Čína sa po nástupe Trumpa snaží posilňovať vzťahy s Európou

Federica Mogheriniová

Federica Mogheriniová na prijatí v Pekingu. FOTO-TASR/AP

Projekty pozdĺž novej čínskej Hodvábnej cesty musia byť otvorené aj pre Európanov. Vyhlásila Federica Mogheriniová, šéfka diplomacie Európskej únie (EÚ) počas návštevy v Pekingu.

Čína aktuálne pripravuje prvý summit venovaný ambicióznemu plánu na spojenie Ázie, Afriky a Európy.

Ide o strategický projekt čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga na prepojenie Číny s Euráziou, ktorý Pekingu pomôže zvýšiť vplyv v regióne aj vo svete. Plán s názvom One Belt, One Road (OBOR – Jeden pás, jedna cesta) zahŕňa miliardové investície do infraštruktúry, ako sú cesty, železnice, prístavy, a tiež elektrická rozvodná sieť.

Summit Novej hodvábnej cesty

Mogheriniová v tejto súvislosti uviedla, že pre EÚ je podstatné, aby bol projekt otvorený pre všetkých, aj pre Európanov, ktorí by tiež mali mať možnosť zapojiť sa do neho.

Zástupcovia 110 štátov, vrátane lídrov z Ázie, sa na budúci mesiac zídu v Pekingu na summite o Novej hodvábnej ceste. Pre Čínu to bude diplomatická udalosť roka.

Peking sa snaží zlepšiť vzťahy so 16 štátmi strednej a východnej Európy prostredníctvom iniciatívy, ktorú odštartoval vlani v novembri pod názvom “16+1”. Ide o financovanie projektov rozvoja infraštruktúry v Európe.

“Čína a EÚ by mali podporovať pozitívne stránky ekonomickej globalizácie a voľný a férový obchod,” povedal čínsky prezident Si Ťin-pching šéfke európskej diplomacie.

Problémové oblasti: oceľ aj ľudské práva

Od nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do úradu v januári tohto roka sa Čína snaží posilniť spoluprácu s EÚ, aby sa lepšie ochránila pred Trumpovou politikou uprednostňovania amerických firiem a záujmov.

Ale export lacnej ocele z ázijskej krajiny, potláčanie práv aktivistov, nový reštriktívny zákon o zahraničných nevládnych organizáciách a aktivity v Juhočínskom mori ohrozujú vyhliadky Číny na “oteplenie” vzťahov s Európou.

Prezident Si Ťin-pching sa snaží prezentovať Čínu ako “doširoka otvorenú” ekonomiku, ale zahraničné firmy sa sťažujú, že ich Peking diskriminuje obmedzovaním prístupu na čínsky trh.

EÚ sa od roku 2012 pokúša podpísať s Čínou bilaterálnu dohodu o investíciách, ktorá by európskym firmám uľahčila podnikanie v ázijskej krajine a nahradila bilaterálne dohody medzi Pekingom a jednotlivými štátmi EÚ.