Čína: USA sa len naparujú pred zrkadlom

FOTO TASR/CSIRO

Nezhody medzi dvoma najväčšími svetovými znečisťovateľmi zatienili rokovania OSN v severočínskom Tianjine. Minulý týždeň sa tu mali štáty priblížiť dohode o klimatickom balíčku, ktorý nahradí Kjótsky protokol. Napriek tomu, že vyjednávači dosiahli určitý pokrok v oblasti financovania, nevyvrátili obavy, že sa klimatické rozhovory na decembrovej vrcholnej konferenciu v Cancúne ďalej nepohnú.

Tesne pred koncom rokovaní čínsky vyjednávač o klimatických otázkach Su Wei rázne reagoval na komentáre svojho amerického kolegu Tedda Sterna. Ten na jednej z amerických univerzít uviedol, že Čína nemôže od bohatých štátov chcieť, aby sa zaviazali znížiť objem emisií skleníkových plynov, zatiaľ čo ona a ďalšie rozvojové mocnosti príjmu len nezáväzné ciele.

Su odpovedal, že Sternove vyhlásenia mali odviesť pozornosť od americkej neschopnosti významnejšie obmedziť emisie CO2 a ďalších skleníkových plynov. Následne prirovnal Spojené štáty k postave z klasickej čínskej rozprávky – prasaťu Zhubajie, ktoré sa krášli pred zrkadlom.

„Namiesto toho, aby sami zaviedli konkrétne opatrenia a začala jednať, tak kritizujú Čínu, ktorá konkrétne opatrenia zavádza,“ uviedol Su na adresu USA.

Prípravné rozhovory v Tianjine priniesli dohodu o finančnej pomoci chudobným krajinám zasiahnutým globálnym otepľovaním, prenose zelených technológií a o ďalších krokoch, ktoré by mali zjednodušiť rokovania v mexickom Cancúne. Tie by mali byť uzavreté zmluvou, v ktorej sa jednotlivé štáty zaviažu obmedziť emisie svojich skleníkových plynov.

Delegáti i aktivisti boli sklamaní z toho, že rozhovory v Tianjine nevyústili do hlbšej zhody. Mnohé rokovania boli zablokované procedurálnymi rozpormi. Vliekli sa tiež rozhovory o ochrane dažďových pralesov, ktoré „prečisťujú“ ovzdušie od CO2.

Je potrebné zrýchliť

„Ideme správnym smerom, ale rozhodne musíme zrýchliť,“ povedala Julie-Anne Richards z organizácie Climate Action Netwerk, ktorá celé rozhovory monitorovala.

Podľa Wendela Tria, riaditeľa medzinárodnej klimatickej politiky v Greenpeace, by mal pokrok, ktorý sa dosiahol pri rozhovoroch v Číne, prispieť k dohode v Cancúne. Trio však zároveň upozornil na roztržky, ktoré stretnutiu dominovali: „Chvíľami som mal dojem, že pozorujem deti v škole.“

Nezhody medzi Čínou a USA poukázali na rozpor, ktorý sa pri nasledujúcich rozhovoroch pravdepodobne nepodarí zahladiť: do akej miery by mala byť Čína v pripravovaných zmluvách chápaná ako rozvojová ekonomika, ktorá je oslobodená od záväzných cieľov pre zníženie emisií?

Kjótsky protokol, ktorého platnosť vyprší na konci roku 2012, rozdeľuje krajiny na bohaté a rozvojové. Iba tie prvé majú záväzné ciele pre obmedzovanie emisií. Čína patrí k druhej skupine. Spojené štáty sa k protokolu nepripojili.

Stern obvinil Čínu, že sa odchyľuje od Kodanskej dohody. Tento nezáväzný dokument bol podpísaný na minuloročnej klimatickej konferencii v Kodani a podľa Sterna z neho vyplýva, že by sa malo s Čínou jednať ako s ostatnými veľkými znečisťovateľmi.

Čína takúto zmenu odmieta prijať. Požaduje, aby sa rozvinuté štáty, ktoré znečisťovaním spôsobili globálne otepľovanie, zaviazali k výraznejšiemu obmedzeniu emisií. To dá chudobným ekonomikám viac priestoru pre hospodársky rast.

Najvyšší americký vyjednávač Jonathan Pershing požiadal v Tianjinu Čínu a ďalšie rozvojové krajiny, aby nechali svoje domáce ciele posúdiť medzinárodným spoločenstvám a následne ich zahrnuli do záväznej dohody, ktorá nahradí Kjótsky protokol.

„Tieto aspekty sú základom dohody. Nedostatočný pokrok v tejto oblasti nás znepokojuje,“ povedal Pershing novinárom.