Číňania rokujú v Bruseli o obchode. Najskôr stopnite dumping, odkazujú firmy

EÚ Čína

Z júlového summitu EÚ-Čína. FOTO: TASR/AP/How Hwee Young

Najvyšší predstavitelia Európskej únia a Číny sa stretávajú vo štvrtok 1. júna v Bruseli v rámci dvojdňového summitu EÚ-Čína.

Hlavným bodom ich rokovaní o širšom okruhu otázok má byť zdôraznenie spoločného postoja voči dodržiavaniu záväzkov daných v rámci parížskej klimatickej dohody z novembra 2015, a to bez ohľadu na pozíciu Spojených štátov v tejto oblasti. Na stole je však aj otázka obchodu.

Pomoc pri prechode na zelenú ekonomiku

Na čele čínskej delegácie je predseda vlády Li Kche-čchiang, ktorý sa stretne na neformálnej večeri s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

Ich spoločné vyhlásenie sa očakáva v piatok, na záver summitu EÚ-Čína.

Čínsky premiér Li Kche-čchiang ešte pred príchodom do Bruselu oznámil, že Čína bude rešpektovať svoje záväzky vyplývajúce z parížskej dohody.

Okrem otázok svetovej klímy, kde EÚ a Čína chcú spoločne konať v prospech rozvíjajúcich sa krajín a pomôcť im pri prechode na “zelenú ekonomiku”, lídri z Bruselu a Pekingu budú diskutovať aj o obchode, investíciách a otázkach spojených s bezpečnosťou a obranou.

Európske firmy kritizujú čínsky dumping

Obe strany deklarujú záujem o užšie obchodné vzťahy, lídri EÚ však zároveň čelia silnejúcemu tlaku európskych firiem a výrobcov, ktorí sa sťažujú na priemyselnú nadprodukciu a dumpingovú politiku Číny a lacnejšie čínske výrobky, zaplavujúce európsky trh.

Tieto praktiky viedli k tomu, že Európska komisia v novembri 2016 navrhla protidumpingovú legislatívu, ktorú by ešte mal potvrdiť Európsky parlament a Rada (členské štáty).

Čína je druhým najväčším obchodným partnerom EÚ; čínske investície v stabilnom európskom prostredí majú narastajúcu tendenciu, avšak v poslednom čase sa množia sťažnosti európskych firiem, že Peking im obmedzuje prístup na čínsky trh a uprednostňuje domáce firmy.

Štefanec volá po jasných pravidlách

EÚ by si mala stanoviť jasné pravidlá obchodu s Čínou a kontrolovať ich dodržiavanie, vyhlásil pred začiatkom summitu EÚ – Čína v Bruseli slovenský europoslanec Ivan Štefanec.

“Komunistická Čína sa chce stať lídrom globalizácie a na to potrebuje dostať svoje výrobky a služby na európske trhy. Nemám nič proti obchodovaniu a spolupráci medzi EÚ a Čínou, no musíme si stanoviť jasné pravidlá a dozerať na ich dodržiavanie. Na prvom mieste je pre mňa ochrana našich občanov pred nekvalitnými výrobkami a porušovaním autorských práv,” uviedol pre TASR Štefanec.

Čína je druhým najväčším obchodným partnerom Únie.

V apríli však Európska komisia rozhodla o uvalení antidumpingových ciel na oceľové platne dovážané z Číny. K rozhodnutiu pristúpila na základe šetrenia, ktoré ukázalo, že Čína dovážala tieto výrobky z ocele do EÚ pod cenu. EÚ v súčasnosti uplatňuje 41 ochranných obchodných opatrení upravujúcich podmienky dovozu výrobkov z ocele z tretích štátov. Z toho 18 opatrení sa týka výrobkov dovážaných z Číny.