Čínske kontaminované mlieko v EÚ?

Európska komisa požiada Európsky úrad pre bezpečnoť potravín (EFSA – European Food Safety Authority), aby “urýchlene zhodnotil možné riziká pre verejné zdravie” v súvislosti s mliečnym škandálom v Číne. Má zistiť, či produkty dovážané z Číny na európsky trh, ako napríklad sušienky alebo čokoláda môžu obsahovať kontaminované sušené mieko.   

Na európskom trhu sa nachádzajú žiadne mliečne produkty z Číny, pretože EÚ zakázala ich import už pred rokmi, upokojovala verejnosť eurokomisárka pre zdravie Adroulla Vassiliou. Stalo sa tak v roku 2002, keď Únia dospela k názoru, že tamojšie potravinové kontroly sú nevyhovujúce. Teoreticky by teda mohlo ísť len o produkty, do ktorých sa sušené mlieko pridáva. Tieto by mohli byť v predaji napríklad v “malých čínskych obchodoch” vyhlásila generálna riaditeľka EFSA Catherine Geslain-Laneelle.

Stanovisko úradu k možným rizikám sa očakáva vo štvrtok alebo v piatok tento týždeň.

Čínska vláda priznala, že v krajina sa nakazilo až 53 000 detí, po tom, čo vypili mlieko obsahujúce chemickú látku melamín. Hlavným symptóm u detí je tvorba obličkových kameňov. Štyri čínske deti už na následky kontaminácie zomreli.

Francúzky minister pôdohospodárstva Michel Barnier ne stretnutí Rady ministrov vyzval k prísnejšej kontrole importovaných potravín. Bezpečnosť potravín je jednou z priorít Francúzskeho predsedníctva v oblasti zdravia.

Obavy z čínskych produktov zachvátili celý svet, najmä krajiny Ázie. Americká sieť kaviarní Starbucks prestala v mnohých svojich čínskych prevádzkach podávať kávu s mliekom.