Čínsko-európsky summit: Investičnú dohodu uzavrieme ešte tento rok

Online summit EÚ-Čína. [EFE-EPA/Yves Herman]

Po júnovom summite sa to zdalo nepravdepodobné. Plán uzatvorenia dohody, ktorá otvorí cestu k ambicióznejšej zmluve o voľnom obchode, má ale už jasné termíny.

Namiesto plánovaného veľkého summitu v Leipzigu, ktorý sa musel pre koronakrízu odložiť, diskutovali dnes (14. septembra) Ursula von der Leyen Charles Michel, Angela Merkel a Xi Jinping prostredníctvom online spojenia medzi Bruselom, Berlínom a Pekingom.

Summit sa venoval niekoľkým témam, ktoré sú súčasťou neustálych diskusií medzi Čínou a EÚ, vrátane obchodu, digitálnych služieb, či klimatických zmien, avšak zásadné výsledky sa neočakávali. Ešte pred summitom podpísali obe strany aj dohodu o ochrane  dvoch stoviek výrobkov so zemepisným označením.

Ako uchopiť Čínu v novej bezpečnostnej stratégii Slovenska?

Slovensko si v novej bezpečnostnej stratégii nemôže dovoliť naďalej Peking ignorovať. Pripraviť sa dokáže lepšie, ak sa zameria na štyri výzvy: propagandu, zneužívanie investícii, strategickú korupciu a dodávky strategických materiálov, hovorí expert na Čínu.

Širšia agenda bilaterálneho obchodu a investícii bola na programe aj počas predchádzajúcich summitov. Hoci Číňania tlačili na to, aby bola najmä Komplexná investičná dohoda, predchodca budúcej ambicióznejšej dohody o voľnom obchode, uzatvorená ešte tento rok. Únia bola doteraz opatrnejšia. Problematické mali byť najmä štátne dotácie, ktoré firmám poskytuje Peking, podľa Únie obmedzujú súťaž na trhu.

Na dnešnom summite sa však mali obe strany dohodnúť na podrobnom pláne, ktorý by umožnil uzavretie rokovaní do konca tohto roka. Na spoločnej zmluve sa už pracuje takmer sedem rokov. Brusel však potvrdil, že „signifikantný progres“ zaznamenali pracovné skupiny v prípravách najmä po poslednom júnovom summite.

Čína je po Spojených štátoch druhým najväčším obchodným partnerom EÚ a Únia je najväčším obchodným partnerom Číny. Vzájomný obchod dosiahol v minulom roku hodnotu  takmer 600 miliárd eur.

Brusel považuje Peking za dôležitého partnera aj v boji proti klimatickým zmenám. Peking sa nateraz zaviazal dosiahnuť vrchol v produkcii emisií v roku 2030, Únia si myslí, že by to šlo aj v roku 2025.

„Nie je to klasické vyjednávanie, kde máte červené čiary, ktoré nemôžete prijať,“ vysvetlil zdroj z prostredia Európskej rady. Únia podľa neho skôr „hľadá spoluprácu a dúfa, že sa (do iniciatív EÚ, pozn. red.) podarí zapojiť aj čínsku vládu,“ citoval úradníka portál EURACTIV.com.

Únia zároveň tlačí na to, aby sa Peking zaviazal k vlastnej klimatickej neutralite do roku 2060. V opačnom prípade hrozí Únia uvalením vysokých uhlíkových ciel. Rovnako žiada obmedzenie investícii do všetkých uhoľných elektrární.

Dohoda o ochrane sto výrobkov so zemepisným označením

Obe krajiny ešte pred začiatkom summitu podpísali dohodu o ochrane sto európskych zemepisných označení v Číne a sto čínskych zemepisných označení na trhu EÚ pred napodobňovaním a neoprávneným používaním. Na zozname sú aj slovenské vína z tokajskej oblasti.

Dohoda, ktorá bola po prvý raz uzavretá v novembri 2019, by mala priniesť vzájomné obchodné výhody a zároveň by mala spotrebiteľom na oboch stranách predstaviť výrobky so zaručenou kvalitou. Odráža odhodlanie EÚ a Číny splniť záväzky prijaté na predchádzajúcich samitoch EÚ – Čína a dodržiavať medzinárodné pravidlá.

Čína má s Úniou dohodu o vzájomnej ochrane stovky tovarov

Slovensko je na zozname tovarov so zemepisným označením s vínami z Tokajskej oblasti.

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Janusz Wojciechowski v tejto súvislosti uviedol, že výrobky nesúce európske zemepisné označenia sú známe svojou kvalitou a rozmanitosťou a je dôležité chrániť ich na úrovni EÚ, ako aj na celosvetovej úrovni, aby sa zabezpečila ich autentickosť a zachovala ich povesť.

„K tomu prispeje aj táto dohoda, ktorá zároveň posilní naše obchodné vzťahy, z čoho bude ťažiť náš agropotravinársky sektor, ako aj spotrebitelia na oboch stranách,“ vysvetlil komisár.

Podľa správy Európskej komisie (EK) čínsky trh vykazuje vysoký rastový potenciál pre európske potraviny a nápoje. V roku 2019 bola Čína pre agropotravinárske výrobky z EÚ tretím najväčším odbytiskom, pričom hodnota vývozu na tento trh dosiahla 14,5 miliardy eur. Zároveň ide o druhý najdôležitejší trh pre vývoz výrobkov EÚ, ktoré sú chránené zemepisnými označeniami, čo predstavuje deväť percent hodnoty vývozu. Ide najmä o vína, agropotravinárske výrobky a liehoviny. Európski spotrebitelia vďaka tejto dohode získajú možnosť objavovať pravé čínske špeciality.

Zoznam zemepisných označení EÚ, ktoré sa majú chrániť v Číne, zahŕňa aj známe výrobky so zemepisnými označeniami, ako sú Cava, Champagne, Feta, Irish Whiskey, Münchener Bier, Ouzo, Polska Wódka, Porto, Prosciutto di Parma či Queso Manchego, ale aj Českobudějovické pivo či žatecký chmeľ.

Medzi čínskymi výrobkami so zemepisnými označeniami, ktoré sa nachádzajú na zozname, sú Pisian Dou Ban (fazuľový krém Pisian), Anži Baj Čcha (bledý čaj Anži Baj Čcha), Panžin Da Mi (ryža Panžin) alebo Ančchu Da Žang (zázvor Ančchu).

Čína sa chce Trumpovej obchodnej politike postaviť spoločne s Európou. Brusel to odmieta

Čína vyvíja tlak na Európsku úniu, aby vytvorili alianciu proti obchodnej politike amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ponúka väčšie otvorenie svojich trhov. Peking však narazil na odpor.

Po podpísaní dohody a jej odsúhlasení Európskym parlamentom ju oficiálne prijme Rada EÚ (členské štáty). Očakáva sa, že dohoda nadobudne platnosť začiatkom roka 2021.

V EÚ je chránených aj ďalších približne 1 250 zemepisných označení pochádzajúcich z krajín mimo EÚ, najmä vďaka podobným dvojstranným dohodám, ako je aj dohoda s Čínou. Tieto dohody takisto chránia zemepisné označenia EÚ v partnerských krajinách: ide približne o 40 tisíc prípadov ochrany zemepisných označení EÚ na celom svete.

https://twitter.com/EUCouncil/status/1305418664150290433

Trh so zemepisnými označeniami EÚ má hodnotu približne 74,8 miliardy eur, pričom ide o 6,8 percent potravín a nápojov z EÚ, a zodpovedajúci vývoz má hodnotu 16,9 miliardy eur, čo predstavuje 15,4 percent celkového vývozu potravín a nápojov z EÚ.

Spolupráca medzi EÚ a Čínou v tejto oblasti sa začala v roku 2006 a v roku 2012 vyústila do ochrany 10 názvov zemepisných označení na oboch stranách.