Čínsky disident vyzýva EÚ, aby zotrvala na princípoch

Krátka správa

Situácia v oblasti ľudských práv sa v Číne zhoršuje. Myslia si to účastníci diskusie v podvýbore EP pre ľudské práva, ktorej sa zúčastnilo viac ako 200 ľudí. Existujú odôvodnené obavy, že počas Olympijských hier v Pekingu budúci rok čínska vláda ešte pritvrdí.

Podľa jedného z kandidátov na tohtoročnú Sacharovovu cenu, čínskeho disidenta Chu Ťia, až jeden milión ľudí v Číne čelí rôznym formám perzekúcie. On sám je považovaný za „kybernetického disidenta“ a už viac ako 200 dní sa nachádza v domácom väzení.

Olympiáda v Pekingu nepodporí demokraciu v Číne, tak ako dúfa Západ, uviedol Ťia prostredníctvom internetu. Čínske orgány chcú získať len silnejšiu legitimitu pre svoje aktivity. Chu Ťia preto vyzval Európu, aby pevne zotrvávala na svojich princípoch a najmä dodržiavala embargo na dovoz zbraní do Číny.

Medzinárodný olympíjsky výbor (MOV) podľa maďarského europoslanca Pála Schmitta (EPP-ED) nie je v pozícii, aby monitoroval situáciu v oblasti ľudských práv v Číne, no pripustil, že by mal zaujať nejaké stanovisko.

Edward McMillan Scott (EPP-ED) pripomenul, že MOV dokázal zabrániť vplyvu politiky apartheidu Južnej Afriky na olympijských hrách, čo podľa neho dokazuje, že MOV môže vydávať aj politické stanoviská.

Talianska poslankyňa zo skupiny zelených Monica Frassoni uviedla, že EÚ by sa mala “zbaviť pocitu, že sa nedá nič urobiť”. Pál Schmitt však pripomenul, že bojkot olympiády “nič nevyrieši, len nezvratne poškodí kariéru športovcov.”

Predsedkyňa podvýboru, francúzska europoslankyňa za stranu zelených Helene Flautre pripomenula, že 10. decembra sa koná summit EÚ–Čína. Vyjadrila lútosť nad tým, že hearing nenavštívil nikto, z čínskeho veľvyslanectva.