Čínsky šéf diplomacie presviedča európskych predstaviteľov o férovosti Pekingu

Wang Yi a Jean-Claude Juncker. [EPA-EFE/Oliver Hoslet]

Wang Yi je na európskom turné a chystá aprílový summit EÚ-Čína. Európski predstavitelia napriek prívetivej rétorike plánujú pre čínske firmy obmedzenia v prístupe k verejným zákazkám.

Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ sa v pondelok (18. marca) stretli v Bruseli so svojím čínskym rezortným partnerom Wang Yim, aby spoločne pripravili aprílový summit EÚ-Čína a zhodnotili vzájomné vzťahy. Bolo to po prvýkrát, čo sa stretnutia v Rade zúčastnil aj jeden z ministrov čínskej vlády.

Európska komisia minulý týždeň zverejnila politický dokument, ktorým nabáda členské štáty EÚ, aby prehodnotili rozmanitosť funkcií Číny ako ekonomického partnera, konkurenta a tiež „systémového rivala“. Komisia upozornila na obavy spojené s neférovými hospodárskymi praktikami a hrozbami, ktoré znamená budovanie 5G siete prostredníctvom čínskych firiem.

Peking na to reagoval tým, že vyzval Úniu, aby sa zamerala na „príležitosti“, ktoré rozvoj čínskeho hospodárstva Európe poskytuje, uviedla agentúra DPA.

Američania varujú Európu pred čínskou technológiou v 5G sieťach. Slovensku chýbajú dôkazy

Americkí predstavitelia varujú európskych partnerov pred nákupom telekomunikačných zariadení od čínskych spoločností Huawei a ZTE. Deje sa tak v súvislosti s plánovaným zavádzaním novej generácie mobilnej siete.

Vzťahy medzi Bruselom a Pekingom sú napäté aj s ohľadom na porušovanie ľudských práv v Číne. Únia upozorňuje na rozsiahle zatýkanie príslušníkov etnických menšín v čínskej oblasti Sin-ťiang.

EÚ má tiež obavy z útokov na svoju jednotu, ktorú čínska strana oslabuje prostredníctvom dvojstranných iniciatív, ako sú napríklad investície do projektu známeho ako Nová hodvábna cesta. Čína chce do tejto iniciatívy zapojiť 11 krajín z východnej časti Únie a päť balkánskych krajín.

Čína odsudzuje „neopodstatnené obvinenia“

Wang Yi v Bruseli uviedol, že Čína chce „spravodlivé, nestranné a nediskriminačné“ zaobchádzanie so svojimi spoločnosťami pôsobiacimi v Európe. Diplomatom EÚ odkázal, že Čína odsudzuje „neopodstatnené obvinenia“ na adresu čínskych firiem a pokusy obmedziť ich činnosť, za čím podľa neho stoja politické dôvody.

„Myslíme si, že takéto praktiky sú neprirodzené, nemorálne a nemajú žiadnu podporu u ostatných krajín“, povedal Wang Yi podľa DPA, avšak bez toho, aby špecifikoval konkrétne čínske firmy.

V súčasnosti je najväčším terčom kritickej kampane v EÚ aj v USA čínska spoločnosť Huawei, ktorá ponúka technologické riešenia pri budovaní siete 5G. Šéf čínskej diplomacie v tejto súvislosti vyjadril nádej, že európske krajiny „použijú svoj vlastný úsudok“ a v prípade potreby zabezpečia nezávislý výber spoločností.

Rakúšania vymysleli európsku Hodvábnu cestu, ale bez Slovenska

Viedenský inštitút pre medzinárodné ekonomické porovnanie (WIIW) predstavil štúdiu biliónovej európskej Hodvábnej cesty. Projekt však obchádza Česko i Slovensko.

Lajčák: Wang Yi bol veľmi otvorený

Podľa slovenského ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí si Európska únia potrebuje zadefinovať svoj vzťah k Číne. Z pohľadu Európanov sú veci, kde EÚ s Čínou dobre spolupracuje a potrebuje ju, sú však aj otázky, kde sa názory oboch strán rozchádzajú, uviedol pre TASR Miroslav Lajčák.

Podľa jeho slov bolo pondelňajšie rokovanie s Wang Yim konštruktívne a rozsiahle, pričom čínsky hosť bol „veľmi otvorený a konkrétny“.

„Rozhovor bol krok vpred, pokiaľ ide o naše vzťahy, a vyjasnili sme si našu európsku filozofiu,” opísal rokovania Lajčák.

https://twitter.com/MiroslavLajcak/status/1107670072611487744

Na otázku, či Wang Yi loboval za záujmy čínskych firiem na európskom trhu, keď rastie nedôvera napríklad voči technologickej spoločnosti Huawei, Lajčák potvrdil, že šéf čínskej diplomacie v prvom rade zdôraznil, že ide o firmu, ktorá je na sto percent v súkromných rukách.

„Vylúčil, že by existovali zadné vrátka, cez ktoré by čínska vláda mohla získavať dáta a údaje prostredníctvom tejto firmy,“ spresnil Lajčák. Dodal, že Wang Yi požiadal svojich partnerov, aby EÚ nemala „dvojaký štandard“ a pristupovala k tejto firme tak, ako pristupuje k ostatným zahraničným firmám.

Únia je čoraz ostrejšia

Napriek mimoriadne pozitívnej atmosfére, v ktorej sa stretnutie nieslo, je Európa voči Číne čoraz ostrejšia.

28-členný blok už posilnil svoje nástroje na ochranu obchodu, ktorý je odpoveďou na čínske dotácie. Vedúci predstavitelia EÚ okrem toho ešte tento týždeň vyzvú Komisiu, aby navrhla dodatočné opatrenia na riešenie nekalých praktík, píše portál Euractiv.com.

Paríž a Berlín navyše tlačia na ostatné krajiny Únie, aby podporili legislatívu, ktorá by mala obmedziť prístup čínskych spoločností na európsky trh s verejnými zákazkami. Ten predstavuje ročný obrat viac ako 2,4 trilióna eur.

Lídri krajín EÚ už čoskoro plánujú vyzvať svoje domáce rezorty a parlamenty na skoré dokončenie rozhovorov o novom nástroji medzinárodného obstarávania (International Procurement Instrument). Tento mechanizmus má zlepšiť prístup a pravidlá trhu s tretími krajinami.

Nemecká vláda chce zabrzdiť skupovanie technologických firiem Číňanmi

Čínske podniky sa zaujímajú hlavne o nemecké firmy so špeciálnym know-how, startupy v oblasti nových technológií a o firmy aktívne v oblasti citlivej infraštruktúry.

Wang v Bruseli pripomínal aj nedávno schválený zákon, ktorý má otvoriť čínsky trh zahraničným investorom.

Úradníci a diplomati EÚ sú však po rokoch nenaplnených sľubov a zlej implementácie voči čínskemu úsiliu skeptickí.

Naposledy boli európske firmy vylúčené z možnosti zapojiť sa do čínskych projektov pri stavbe vysokorýchlostnej železničnej siete. Francúzi aj Nemci preto hovoria o reciprocite. Takúto stratégiu však odmietajú severské krajiny na čele so Švédskom.

Rada EÚ pre zahraničné veci rokovala o vzťahoch s Čínou už po druhý raz. O tejto téme budú koncom týždňa (21. – 22. marca) rokovať aj hlavy vlád a štátov na summite v Bruseli.