Črtá sa konečne dohoda?

 

Krátka správa

Médiá o blížiacej sa dohode informovalo viacero zdrojov, vrátane francúzskeho ministra zahraničných vecí Phillipa Douste-Blazyho a amerického veľvyslanca pri OSN Johna Boltona. Podľa Boltona je dohoda blízko a o novej rezolúcii by sa mohlo v BR OSN hlasovať už dnes, 11. augusta.

Hlavní aktéri rokovaní – FrancúzskoUSA sa usilujú prekonať pretrvávajúce nezhody ohľadom časového plánu pre odchod izraelských vojsk z Libanonu a spôsobu ich stiahnutia.

Francúzsko sa snaží uspokojiť požiadavky Libanonu a Ligy arabských národov vznesené v súvislosti s ich odmietavým postojom k predošlému návrhu rezolúcie. Libanon požadoval okamžité stiahnutie izraelských vojsk a ukončenie bojov za asistancie libanonskej armády a medzinárodnej sily vedenej OSN.

Izrael pod krídlami USA, odmieta z libanonského územia odísť, kým na jeho miesto nenastúpi silná medzinárodná sila schopná zastaviť obrodu Hizballáhu.

Medzitým Rusko vyzvalo na 72-hodinové humanitárne prímerie. Jeho veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin povedal, že situácia v Libanone je katastrofálna. Medzinárodné spoločenstvo by podľa neho malo konať a nečakať na výsledok rokovaní medzi USA a Francúzskom.

Šéf OSN pre humanitárnu pomoc Jan Egeland kritizoval Izrael aj Hizballáh za to, že bránia rýchlemu prísunu humanitárnej pomoci do oblasti. Ich prístup je podľa jeho slov zahanbujúci.

Francúzsky prezident Jacques Chirac ešte v stredu avizoval, že ak opäť zlyhá pokus o dohodu s Washingtonom, Paríž predstaví Bezpečnostnej rade vlastný návrh riešenia. Chirac povedal: „Ak sa opäť nedohodneme, pravdepodobne príde na rad diskusia v Bezpečnostnej rade, v ktorej každý jasne predstaví vlastné pozície, vrátane Francúzska, samozrejme”.