Ďalšie sanckie EÚ by mohli zasiahnuť sýrsku centrálnu banku

zdroj Wikimedia

Nemecko, spolu s ďalšími západnými veľmocami opakovane vyzývajú Asada, aby odstúpil z funkcie a ukončil tak krvavé protesty proti jeho vláde.

Podľa informácií ľudskoprávnych organizácií sýrske bezpečnostné sily zabili v minulom roku viac ako 5 000 ľudí. Sýrska vláda zase tvrdí, že počas nepokojov zahynulo viac ako 2 000 jej vojakov a agentov.

„Príjmeme ďalšie sankcie a to nie len v Európe,“ povedal Westerwelle na stretnutí ministrov zahraničných vecí skupiny G20 v Los Cabos v Mexiku.

„Verím, že prísnejšie sankcie prídu už na budúci týždeň, pretože násilie neutícha,“ odpovedal na otázku, či sa EÚ chystá sankciami zasiahnuť aj sýrsku centrálnu banku.

Westerwelle odmietol menovať konkrétne sankcie, ale diplomat, ktorý sa zúčastnil stretnutia G20 pod podmienkou anonymity povedal, že by malo ísť o sankcie namierené proti centrálnej banke.

Európski diplomati pracujú na novom balíku sankcií proti Sýrii. Ich finálna podoba  by mala byť známa 27. februára. Sankcie by mali zahŕňať aj zmrazovanie aktív a transakcií sýrskej centrálnej banky.

Podľa Westerwelleho je vhodný čas na zintenzívnenie diplomatického tlaku na Sýriu, v čom ho v Mexiku podporili aj Spojené štáty a Británia. Zdržanlivý postoj si drží Čína a Rusko.

Peking a Moskva nahnevali západ a arabské štáty, keď vetovali návrh rezolúcie bezpečnostnej rady OSN, ktorá mala podporiť plán Arabskej ligy s požiadavkou odstúpenia Asada.

„Vyšleme jasnú správu Rusku, Číne a ďalším, ktorí stále váhajú, ako sa majú postaviť k narastajúcemu násiliu a žiaľ, až doteraz robili nesprávne rozhodnutia,“ povedala novinárom americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová.

Sýrsky prezident sa v Damasku stretol s vysokopostaveným ruským politikom, ktorý zopakoval podporu Moskvy pre Asadov reformný program a otvorene odmietol akúkoľvek zahraničnú intervenciu. Informovali o tom ruské a sýrske agentúry.

Čína zase obviňuje západ z podnecovania občianskej vojny v Sýrii. Dve iránske vojnové lode na sýrskej námornej základni sú dôkazom rastúceho medzinárodného napätia.