Daň za osady na Západnom brehu? Clo.

Tovary vyrobené v Izraeli nepodliehajú clám pri vstupe do EÚ. De jure by sa to malo ale týkať len produktov, ktoré boli reálne vyrobené na území Štátu Izrael a nie na okupovaných územiach, hoci by aj išlo o veľké izraelské osady.

Prípad, ktorý dostal na stôl hamburský súd sa týka dovozu domácich strojov na karbonizáciu vody vyrobených v najväčšej židovskej osade na Západnom Brehu Maale Adumim do Nemecka.

Ako informoval nemecký Der Spiegel, colné úrady v Hamburgu tovar na hraniciach zadržali a zisťovali, kde presne bol vyrobený. Keď zistili, že označenie tovarov "vyrobené v Izraeli", znamená vyrobené v židovskom osídlení na palestínskych územiach, vyrúbili importérovi dovozné clo takmer 20 tisíc eur.  Importér – nemecká firma – sa následne obrátila na súd v Hamburgu.  

Židovské osady, hlavne ich rozširovanie sú neuralgickým bodom mierového procesu na Blízkom východe. Medzinárodné spoločenstvo vrátane EÚ nalieha na každú izraelskú vládu, aby zastavila výstavbu nelegálnych osídlení na palestínskych územiach.

Hamburský finančný súd vedomý si mimoriadnej politickej citlivosti otázky sa obrátil na Európsky súdny dvor (ESD) s tzv. predbežnou otázkou. Odpoveď, ktorá sa očakáva v najbližších mesiacoch bude záväzná pre všetky členské krajiny EÚ.

Prípad ostro sledujú nemecké ministerstvo zahraničných veci, Európska komisia aj Izrael, pre ktorý je únia po Amerike druhým najväčším odbytyšťom tovarov.