Dánsko navrhuje prehodnotiť Ženevský dohovor o utečencoch

Lars Løkke Rasmussen, (zdroj: TASR)

Ak bude utečenecká kríza pokračovať, alebo sa ešte zhorší, bude potrebné prehodnotiť pravidlá hry, povedal v nedeľu v televízii TV2 dánsky premiér Lars Løkke Rasmussen. Doplnil, že pravidlami hry má na mysli medzinárodné dohovory.

„Je jasné, že v istom bode, ak toto Európa nedostane pod kontrolu, bude potrebné začať diskusiu,“ tvrdí Løkke Rasmussen.

Líder strany Venstre (Dánska liberálna strana) uviedol dva príklady, kde sa podľa neho dá hovoriť o zmene dohovoru o utečencoch, pričom sa dotkol aj nedávnej dohody EÚ s Tureckom.

„Ak žijete dva až tri roky v Turecku, v krajine bez vojny, mali by ste mať dovolené ísť do Európy a žiadať tam o azyl? Podľa súčasných pravidiel áno. O tom musíme diskutovať,“ povedal predseda dánskej vlády.

Ako druhý problém otvoril otázku spájania rodín. Dánsky parlament prijal zákon, ktorý umožňuje, aby rodina mohla utečenca nasledovať až po troch rokoch jeho pobytu v krajine. Kvôli platnosti dohovoru však nie je možné, aby sa zákon presadzoval.

V Dánsku sa tento rok o azyl uchádzalo 18500 žiadateľov. Aby sa tento počet znížil, vláda si v libanonských novinách objednala inzeráty, ktoré mali potenciálnych migrantov odrádzať.

Na základe výnimky (opt-out) sa Dáni nemusia zúčastňovať na spoločnej európskej politike v oblasti migrácie. So záväzkom poskytnúť takmer 53 miliónov eur sú Dáni medzi najväčšími poskytovateľmi humanitárnej pomoci v EÚ. Pre potreby Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO) poskytli 5 svojich expertov, Európskej agentúre pre ochranu hraníc Frontex 50 strážnikov.

Zároveň sa však krajina prezentuje kontroverznými rozhodnutiami, akými bolo rozhodnutie nezastavovať utečencov na ceste do Švédska či zákon, ktorý na pokrytie nákladov umožňuje úradom odobrať cennosti utečencov.