Diplomatická prestrelka medzi Saudskou Arábiou a Kanadou stavia do pozoru aj Európu

V centre sporu je zadržaná aktivistka Samar Badawiová. [EPA-EFE/ANDERS WIKLUND / SCANPIX SWEDEN OUT NORWAY OUT]

Všetko opäť odštartoval tweet. Kanadská kritika väznenia aktivistov za ľudské práva „prinútila“ saudskoarabských šejkov vyhostiť veľvyslanca a obmedziť obchodovanie. Únia stojí zatiaľ len v tichosti na kanadskej strane.

Kanadský rezort diplomacie vydal 3. augusta na sociálnej sieti krátku správu o tom, že je znepokojený stavom dodržiavania ľudských práv a od Rijádu žiada, aby zadržiavaných aktivistov prepustil.

Reakcia prišla po víkende. Saudská Arábia dala kanadskému veľvyslancovi v krajine 24 hodín na odchod. Rovnako zmrazila podpisovanie nových obchodných dohôd a investícií. Pozastavené majú byť aj lety z Rijádu do Toronta, či štipendiá od saudskoarabskej vlády pre vlastných študentov v Kanade, kde ich dnes pôsobí približne 15 tisíc.

Na stranu Rijádu sa zatiaľ postavili krajiny ako Egypt, či Spojené arabské emiráty, palestínski predstavitelia, Arabská liga a Organizácia pre islamskú spoluprácu. Europoslanci zase začali so zbieraním podpisov na podporu Kanady.

Súrodenci aktivisti

Kanadské ministerstvo zahraničných vecí považuje kroky Rijádu v oblasti ľudských práv za znepokojujúce. Poslednou kvapkou pred vydaním karhajúceho vyjadrenia bolo zadržanie aktivistky Samar Badawiovej. Tú, spolu s ďalšou prominentnou bojovníčkou za práva žien, zadržali policajné jednotky 30. júla.

„Napriek opakovaným pokusom saudských orgánov o vytvorenie obrazu krajiny, ktorá pracuje na rozsiahlych reformách a „modernizuje“ kráľovstvo, je krutou realitou pokračovanie v zatýkaní aktivistov za ich pokojnú prácu v oblasti ľudských práv,“ upozornilo po Badawiovej zadržaní Amnesty International.

Organizácia ešte 1. augusta apelovala na krajiny ako Spojené štáty, Spojené kráľovstvo a Francúzsko, ktoré so Saudami rozširujú spoluprácu, aby využili svoju silu a žiadali od Rijádu dodržiavanie ľudských práv.

Libanon a Saudská Arábia: Úniu znepokojuje nové napätie na Blízkom východe

Európska diplomacia nalieha na bývalého libanonského premiéra, aby sa z Rijádu vrátil do Libanonu.

Kanadské ministerstvo zahraničných vecí po vyhostení diplomata a jeho rodiny potvrdilo, že jeho ambasáda v Rijáde ostane otvorená. Ostáva však rozhorčené a znepokojené.

„Kanada bude vždy zastávať ochranu ľudských práv, vrátane práv žien a slobody prejavu na celom svete. Nikdy neváhame podporovať tieto hodnoty a veríme, že tento dialóg je rozhodujúci pre medzinárodnú diplomaciu,“ uviedla v reakcii aj ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová.

Šéfka kanadskej diplomacie podporila prepustenie aktivistiek na sociálnej sieti aj minulý týždeň. Pripomenula diplomaticky senzitívny prípad odsúdeného aktivistu a novinára Raifa Badawiho, Samarinho brata, ktorý bol v roku 2014 za „urážku islamu“ odsúdený na desať rokov odňatia slobody a tisíc rán bičom.

Na jeho obranu sa v minulosti postavili okrem Amnesty International, ktorá zozbierala 800 tisíc podpisov za jeho prepustenie, aj osemnásti laureáti Nobelovej ceny, či šesťdesiatsedem členov amerického kongresu. Z európskych lídrov na Saudov apelovali aj nemecký minister Sigmar Gabriel a šéfka švédskej diplomacie Margot Wallström.

Badawiho manželka a tri deti žijú v kanadskom azyle už dva roky.

Interné záležitosti

Saudská Arábia považovala medzinárodné aktivity za prepustenie Badawiho za vmiešavanie sa do interných záležitostí kráľovstva. Rovnako vidí aj najnovšie kanadské vyjadrenia.

„Kanadská pozícia je zjavným a očividným zásahom do vnútorných záležitostí kráľovstva Saudskej Arábie a je v rozpore s najzákladnejšími medzinárodnými normami a všetkými chartami, ktorými sa riadia vzťahy medzi štátmi,“ reagoval saudskoarabský rezort diplomacie na sociálnej sieti. Kritizuje tiež žiadosť Kanady „okamžite prepustiť“ aktivistov a pred podobným zasahovaním varuje aj ďalšie krajiny.

G7: Diplomatická nočná mora z Charlevoix

Skupinu G7 čaká pravdepodobne jeden z najťažších summitov v 42-ročnej histórii. Kanadské mesto Charlevoix bude dejiskom opatrného tanca okolo prezidenta Trumpa: ako mu vyjadriť nesúhlas, no nenahnevať ho.

Obavy o rozšírenie suadskoarabskej reakcie aj do ďalších odvetví narastajú. Kráľovstvo je pre Kanadu jedným z najvýznamnejších ropných dodávateľov. Saudskoarabská ropa predstavuje až desatinu všetkej dovezenej ropy do krajiny.

Kanaďania navyše pracujú na obrovskom, jedenásťmiliardovom projekte na výstavbu ľahkých obrnených vozidiel pre Saudskú Arábiu, ktorý bol podľa Global News Canada považovaný v krajine za jeden z najvýznamnejších.

Opatrná Európska únia

Európska únia zatiaľ spor medzi dvomi krajinami sleduje z diaľky. Poslanci Európskeho parlamentu začali v rámci inštitúcie s podpisovou akciou za podporu Kanady.

„Aktivity, ktoré v súčasnosti podniká korunný princ Mohammed bin Salman proti Kanade, sú neprimerané a predstavujú nebezpečný precedens. Európa sa môže a nesmie nechať nútiť, aby zostala po vážnom porušení ľudských práv, ku ktorým došlo v Saudskej Arábii aj mimo nej, mlčať,“ uvádza sa vo vyhlásení, pod ktoré sa podpísalo zatiaľ jedenásť europoslancov, medzi inými aj Holanďanka Marietje Schaakeová, český europoslanec Pavel Telička, či Slovinec Ivo Vajgl.

Poslanci chcú, aby šéfka európskej diplomacie Kanadu rovnako podporila. Federica Mogheriniová ani Európska komisia zatiaľ stanovisko k diplomatickej prestrelke nevydali.