Dohoda EÚ s NATO je vraj najlepší signál pre Trumpa

Federica Mogheriniová a Jens Stoltenberg, zdroj: EurActiv.com

Dohodu podpísali na ministerskom stretnutí v Bruseli šéfovia diplomacií členských krajín NATO a vysoká predstaviteľka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Federica Mogheriniová.

Obsahuje vyše 40 návrhov v siedmich konkrétnych oblastiach spolupráce, pričom užšia vojenská kooperácia oboch zoskupení sa očakáva na súši, na mori aj vo virtuálnom priestore.

„S meniacim bezpečnostným prostredím, považujem za správne, aby Aliancia, aj Únia spojili sily.“ Myslí si to nemecký minister zahraničných vecí Frank Walter Steinmeier.

Hybridné hrozby

Ruská anexia Krymu z roku 2014, ukázala neschopnosť Západu vysporiadať sa s nekonvenčnými spôsobmi boja, ako sú hackerské útoky, dezinformačná kampaň, či reakcia na prítomnosť neoznačených vojsk.

Experti z oboch táborov by tak mali spolupracovať práve v odhaľovaní a zneškodňovaní prípadných kyber-útokov.

Severoatlantická aliancia a Európska únia doteraz zabezpečovali výcvik svojich obranných zložiek nezávisle jedna od druhej. To by sa však malo podpisom dohody o spolupráci medzi NATO a EÚ zmeniť, hovorí  americký veľvyslanec pri NATO Douglas Lute.

Lute zdôraznil, že Aliancia a EÚ môžu na základe prijatej dohody pripraviť spoločné školenia a cvičenia pre hybridným hrozbám a určovať normy pre kybernetickú obranu. Fínsko by sa malo stať sídlom pre Európske centrum na boj proti hybridným hrozbám.

Veľvyslanec pri na NATO vidí potenciál aj pre prehlbovanie spolupráce v námornej oblasti. Tá už do istej miery prebieha vo východnej časti egejského mora. Aliancia však má možnosti Únii pomôcť aj v Stredomorí. Týka sa to operácie Sophia, kde môže vojskám členských krajín poskytnúť potrebnú logistickú a informačnú podporu.

Problémom sú vzťahy Turecka a Grécka

Iniciatívy však narazili na odmietavý postoj Grécka a Turecka. Medzi krajinami totiž panuje dlhoročne napätie.

Turecko, ako člen NATO nie však EÚ blokuje zdieľanie spravodajských informácií Aliancie. Na druhej strane Grécku, ktoré je zároveň aj členským štátom EÚ, prekáža, že Brusel by mohol Aliancii sprístupniť niektoré citlivé informácie.

Signál pre Trumpa

Šéf Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg pripomenul, že po amerických voľbách z 8. novembra sa objavili otázniky nad pevnosťou transatlantického spojenectva.

Podpis dohody medzi Európskou úniou a Severoatlantickou alianciou by mal zároveň Európu ubezpečiť, že Spojené štáty (ako líder NATO) sa budú v regióne naďalej angažovať, a to aj napriek Trumpovým vyjadreniam v kampani.

Dohoda EÚ s NATO prichádza po tom čo Európska komisia nedávno navrhla vznik samostatného európskeho obranného fondu. Jeho úlohou bude pokrývať náklady na helikoptéry, lietadlá, či ďalšie vojenské vybavenie.

Slovensko presadzuje ambicióznejšiu spoluprácu

Podľa šéfa diplomacie SR Miroslava Lajčáka je podpis dohody potvrdením záväzkov z varšavského summitu aliancie v júli tohto roku.

„Pre Slovensko je to dobrá správa,“ hovorí Lajčák.

„My dlhodobo vystupujeme za užšiu spoluprácu a tento dokument potvrdzuje, že sa to deje. Je to len začiatok procesu, ktorý sa bude pravidelne vyhodnocovať a zrejme bude aj ambicióznejší,“ dodal.

„Bolo nelogické, že doteraz neexistovala inštitucializovaná spolupráca medzi nimi,“ zdôraznil.

Minister doplnil, že Slovensko by privítalo aj ambicióznejší dokument, hlavne z hľadiska výmeny informácií a mechanizmu včasného varovania.

Slovenská iniciatíva

Slovensko si v rámci dvojdňových rokovaní ministrov zahraničných veci Severoatlantickej aliancie v rokovaniach presadilo iniciatívu o pravidelnom prehodnocovaní spolupráce, ktorá vzišla z dohody. Prehodnocovanie sa má uskutočniť dva razy do roka.

„Bola to slovenská iniciatíva, že sa bude dvakrát ročne predkladať návrh na to, ako ďalej prehĺbiť spoluprácu medzi úniou a alianciou, “ upozornil Lajčák

Podľa šéfa diplomacie SR sa aj pri samotných debatách ukázali rozdielne ambície naprieč spojencami. Niektorí členovia sa zameriavajú v prvom rade na boj proti terorizmu zatiaľ čo iní svoju pozornosť smerujú k zastaveniu prílevu migrantov.

Angažovanosť v prospech Balkánu

Keďže viaceré štáty západného Balkánu poukazujú na silnejúce aktivity Ruska v regióne, Lajčák zdôraznil, že Aliancia nemôže zabúdať na svoju politiku otvorených dverí.

Aliancia má podľa neho povinnosť v politickej rovine pomáhať krajinám západného Balkánu, ktoré sa dlhodobo otvorene hlásia k členstvu v NATO.

Dohoda EÚ a USA

Dododa EÚ a NATO nebola jediná, ktorá sa v Bruseli podpísala. Končiaci minister zahraničných vecí USA John Kerry spolu s Mogheriniovou podpísal Dohodu o akvizícii a vzájomnom poskytovaní služieb (ACSA) medzi EÚ a USA. Táto dohoda je naplnením záväzkov summitu aliancie zo septembra 2014 o posilnení praktickej spolupráce v oblasti bezpečnosti a pri krízových reakciách.

Dohoda napríklad uľahčí vzájomné poskytovanie logistickej podpory medzi Spojenými štátmi a EÚ počas vojenských presunov a bojového nasadenia. ACSA je tiež vnímaná ako krok pre posilnenie strategického partnerstva medzi NATO a EÚ, lebo obe organizácie majú spoločný záujem na posilnení obrany a bezpečnosti v Európe a zaistení stability v ich okolí.

Zaorálek: Nečakám dramatické zmeny

Český minister obrany Lubomír Zaorálek k obsahu dohody ACSA povedal: “Určite sa aliancia a Spojené štáty v nej budú držať tých princípov a zásad, tak ako to bolo doteraz. Nečakám nejaké dramatické zmeny, aj keď viem, že sa o tom veľa hovorí.”

Minister ďalej upozornil, že pokračovaniu doterajších vzťahov medzi Úniou a Spojenými štátmi nahráva aj Trumpov výber budúceho ministra obrany USA. Ten má podľa Zaorálka dobré meno v aliančných kruhoch.