Dohoda o iránskom jadrovom programe je veľmi blízko

(zdroj: Kamyar Adl/Flickr)

V nedeľu sa vo Viedni začalo ďalšie, tentoraz možno posledné kolo rokovaní o mierovom využití jadrovej energie v Iráne. Stretnutiu šiestich ministrov zahraničných vecí opäť predsedá vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

„Je tu politická vôľa. Vidím ju zo všetkých strán,“ povedala Mogheriniová po bilaterálnych rozhovoroch s Johnom Kerrym a iránskym ministrom zahraničných vecí Mohammadom Zarífom.

Tímy vyjednávačov začali na texte dohody pracovať už včera. Ministri zo všetkých zainteresovaných krajín sa čoskoro presunú do Rakúska a budú tak mať príležitosť ukončiť 21 mesiacov trvajúci maratón. Diplomati sa zhodujú, že termín 30. 6. nemusí byť naplnený, no istá časová flexibilita bude podobne ako v minulosti zaručená.

Výrazný prielom v rokovaniach nastal v apríli vo švajčiarskom Lausanne. Objavili sa správy, že iránska strana chce niektoré body vtedajšieho kompromisu znovu otvoriť. Podpredsedníčka Európskej komisie to rázne odmietla. „Každý je si veľmi dobre vedomý, že máme vhodné podmienky na uzavretie dohody, dobrej dohody,“ zdôraznila Talianka.

Francúzsky minister Laurent Fabius vyhlásil, že medzinárodné spoločenstvo uložilo Teheránu posledné tri podmienky, ktoré zaručia, že sa Irán definitívne vzdá vojenského jadrového programu. V opačnom prípade bude pripravený automatický mechanizmus sankcií.

Komplikovanou otázkou stále zostáva prístup inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) do zariadení obohacujúcich urán. Ten by sa mal vzťahovať aj na vojenské priestory. Zaríf na to odpovedá, že Irán požaduje dôstojnú dohodu, bez prehnaných požiadaviek. Tvrdí, že „Iránci sú odhodlaní spraviť všetko, čo budú môcť, aby tento významný míľnik dosiahli“.