Dohoda Safe Harbour je neplatná

(zdroj: Európska komisia)

V roku 2013 sa Rakúšan Maximillian Schrems obrátil na írsky súd, pretože mu prekážal presun jeho osobných údajov z Facebooku na servery do Spojených štátov. Po takmer 2 rokoch Súdny dvor Európskej únie (CJUE) rozhodol, že dohodu Safe Harbour (Bezpečný prístav), ktorá transfer zjednodušovala, vyhlási za neplatnú.

Schrems uviedol: „Toto rozhodnutie načrtlo jasnú hranicu, ktorá určila, že masové sledovanie porušuje naše základné práva.“ Podnetom na jeho podanie boli odhalenia bývalého zamestnanca CIA Edwarda Snowdena. Škandál so sledovaním európskych politikov okamžite upriamil pozornosť na to, akým spôsobom sa v USA zaobchádza s dátami z Európy.

CJEU vo svojom verdikte vysvetľuje viacero problematických bodov dohody. Jedným z nich je, že americké úrady sa v prípadoch verejného záujmu, národnej bezpečnosti a pri vynucovaní práva nemusia európskou schémou riadiť. Dozorné orgány členských štátov tiež nemajú možnosť úplne nezávisle kontrolovať, či je presun dát v súlade s roky platnou smernicou o ochrane osobných údajov (95/46/EHS).

Safe Harbour umožňoval od roku 2000 presun osobných údajov občanov od EÚ na americké územie pod podmienkou, že sa spoločnosti registrovali na tamojšom ministerstve obchodu. V septembri 2013 ich bolo vyše 3200, vrátane technologických gigantov ako Google, Microsoft či Facebook.

Vyjednávame bezpečný Bezpečný prístav

Dnešné súdne rozhodnutie nie je niečo, čo by bolo v rozpore s tým, na čom pracujeme posledné 2 roky, povedala na tlačovej konferencii v Bruseli eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová.

Na spoločnej tlačovej konferencii s podpredsedom Komisie Fransom Timmermansom odmietla akékoľvek komplikácie, ktoré by mohli nastať. Podľa predstaviteľov únie môže medzikontinentálny tok informácií pokračovať na základe smernice z roku 1995 a iných ustanovení.

Na novom bezpečnejšom Safe Harbour sa pracuje od októbra 2013. Vyjednávanie s americkou stranou je údajne vo finálnej fáze. Jourová napriek tomu novú dohodu neočakáva pred letom 2016. Presný časový harmonogram nie je.

Komisia sa na verdikt súdu mohla pripravovať posledné 2 týždne. Na konci minulého mesiaca totiž nekompatibilitu európskeho práva a schémy na výmenu údajov avizoval generálny advokát Súdneho dvora EÚ Yves Bot. [EurActiv.com, 23. 9. 2015]

Očakávané a vítané rozhodnutie

V Európskom parlamente zavládla s rozhodnutím ECJ spokojnosť. Britský europoslanec Claude Moraes (S&D) v reakcii na verdikt povedal, že Výbor EP pre občianske slobody (LIBE) dlhé mesiace hovoril, že Bezpečný prístav nie je bezpečný. „Štandardy ochrany osobných údajov v Spojených štátoch sú nižšie ako v tie v Európskej únii. Je to kritická nerovnováha. […] Doteraz sme tu mali politické názory, no toto je riadny rozsudok.“ Moraes dodal, že EK bude musieť prehodnotiť čo najskôr svoje plány.

Podpredseda Európskej ľudovej strany (EĽS) Manfred Weber vraví, že Súdny dvor preukázal, ako bráni európske princípy. Už v minulosti hrozil pozastavením dohody nastupujúci podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip. Neplatnosť Safe Harbour hodnotia pozitívne verejné inštitúcie, súkromné spoločnosti i odborné združenia.

Britský úrad informačného komisára ICO, ktorý ako nezávislý orgán dohliada na dátovú ochranu vo Veľkej Británii, na margo rozhodnutia dodal, že miera ohrozenia osobných údajov nevzrástla: „Obavy ohľadom Safe Harbour nie sú nové, preto už nejaký čas prebiehajú rokovania medzi Európskou komisiou a americkými úradmi.“