Dve stoličky, traja prezidenti: Ukázal Erdoğan prstom na rodové pokrytectvo v Únii?

Charles Michel a Ursula von der Leyen pocas stretnutia s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoğanom v Ankare. [EPA-EFE//Presidential Press Office]

Pri tom, ako ho prišla delegácia z EÚ upozorniť na problémy žien v jeho krajine, Erdoğan – podobne ako sa to podarilo Rusom pri návšteve Josepha Borrella – poukázal na to, že západný svet stále „vodu káže a víno pije”. Vo virálnom videu si on aj Charles Michel sadajú do dvoch pripravených kresiel. Ursula von der Leyen však rovnaké miesto nedostáva napriek tomu, že protokolárne nie je nižšie ako šéf Európskej rady.

Video o dvoch stoličkách a troch prezidentoch z návštevy najvyšších predstaviteľov EÚ v Ankare sa včera (6. apríla) v Turecku stalo virálom. Ešte viac však rezonovalo v európskych kruhoch.

Počas fototermínu v tureckom Bielom dome, sídle prezidenta, pozýva Recep Tayyip Erdoğan do kresla vedľa seba šéfa Európskej rady. Kým si Charles Michele aj Erdoğan sadajú, prezidentka Európskej komisie Ursula von der Leyen ostáva stáť a jemne zagestikuluje. Nielenže sa zabudlo na gentlemanské gesto prvej dámy, ktorá si sadá, ale kreslo pre Von der Leyen nebolo ani pripravené.

Kým Turkov prešľap ich prezidenta neprekvapil, Michela už na sociálnych sieťach skritizovali tisíce jednotlivcov, ale aj aktivisti, organizácie, či dokonca členky Európskeho parlamentu.

Nemecká europoslankyňa Terry Reintke (Zelení/EFA) na sociálnu sieť napísala, že „autokratom netreba dávať príležitosť na fototermín”. „Som šokovaná zo záberov európskych lídrov v Turecku,” uviedla belgická europoslankyňa Assita Kanko (ECR), ktorá zároveň oficiálnou cestou požiadala Radu o vysvetlenie.

Poslankyňa Sophie in‘t Veld (RE) si myslí, že epizóda pri fototermíne bola „zámerná“, no zároveň sa podobne ako ďalší pýta, „Prečo bol prezident Európskej rady ticho?”.

https://twitter.com/SophieintVeld/status/1379528585220853761

Prioritná agenda

„Európska komisia už čoskoro ponúkne Turecku návrh, ktorý zaručí tok peňazí pre utečencov aj ´omnoho lepšie vzťahy´ s Ankarou,“ píše sa v úvode textu, ktorý o návšteve európskych predstaviteľov v Turecku napísal štátny mediálny dom TRT.

Európske noviny však do vlastných titulkov vyberali pred dôležitým stretnutím iný z odkazov, s ktorými Von der Leyen a Michel do Turecka prišli: „EÚ karhá Turecko za odstúpenie od dohovoru o domácom násilí (EU slams Turkey over its withdrawal from domestic violence treaty, teda ani nie „proti domácemu násiliu”, pozn. red.),” píše portál Euronews.

Turecko len pred dvomi týždňami (20. marca) odstúpilo od Istanbulského dohovoru z roku 2011, ktorý je prvou záväznou normou na svete proti všetkým formám násilia na ženách. Práve táto zmluva sa nepozdáva ani konzervatívnym kruhom mimo Turecka, ktorí ju okrem iného kritizujú za „zavádzanie“ pojmov ako rod a pohlavie.

Dokument pred desiatimi rokmi podpísal v Istanbule aj samotný Erdoğan. Turecko ho následne ratifikovalo, ale v praxi sa nikdy neaplikoval. Odstúpenie od dohovoru požadovali v Turecku konzervatívni politici, podľa ktorých poškodzuje jednotu rodiny a podporuje rozvody, pripomína TASR. Podľa tamojšej ministerky pre sociálne veci Zehry Zümrüt Selçuk obsahuje nová turecká ústava aj také body, ktoré pokrýval dohovor z Istanbulu. Preto podľa nej krajine chýbať nebude.

V Turecku odstúpenie spustilo ďalšiu vlnu kritiky, keďže krajina bojuje priamo s femicídami, teda stále obrovským počtom vrážd žien ich partnermi alebo rodinnými príslušníkmi. Len v minulom roku podľahlo takýmto útokom mužov v Turecku viac ako 300 žien.

V ten istý deň, ako Ankara rozhodnutie o rušení svojho podpisu oznámila, zaznamenala krajina 78. femicídu. Dvadsiaty marec bol 77. dňom v novom roku.

Autokrati majú novú hru

Návšteva predstaviteľov EÚ v Ankare viacerým komentátorom pripomenula nedávnu tlačovú konferenciu Josepha Borella v Moskve. Šéf európskej diplomacie vo februári napriek odporúčaniam odcestoval do Ruska, kde sa stretol s ruským ministrom zahraničných vecí, Sergejom Lavrovom. Napriek kritike, ktorú Borrell adresoval priamo pred kamerami novinárov Lavrovovi, odchádzal Španiel ponížený. Moskve sa podarilo bagatelizovať kritický odkaz, šokovať Borrella oznamom o vyhostení európskych diplomatov, a ešte ho aj zatlačiť do kúta a nechať ho skritizovať európskych spojencov, konkrétne Spojené štáty americké.

Borrell po „katastrofálnej“ ceste do Moskvy: Vzťahy Únie a Ruska dosiahli dno

Šéf európskej diplomacie čelí v Bruseli kritike, keďže pred návštevou Moskvy ho varovali. Diplomati a média hovoria o ponížení Únie, keďže hlavný európsky diplomat „naletel ruskej propagande“ a pri ostrieľanom diplomatovi Lavrovovi pohorel.

Aj epizóda v Ankare, ktorá sa šíri pod hashtagom Give Her A Seat (Dajte jej stoličku), sa skutočne javí byť zámerná.

Kritici v Únii upozorňovali oboch predstaviteľov, že EÚ je voči Erdoğanovi príliš zhovievavá. Akademici a organizácie, medzi nimi Reportéri bez hraníc, či Human Rights Watch, poslali dokonca európskym predstaviteľom pred ich oficiálnou návštevou list. V ňom žiadali o „silný a verejný odkaz, že základné práva, najmä sloboda tlače, sloboda prejavu a zhromažďovania, nezávislosť súdnictva, práva žien, LGBTQI+ a menšiny, sú ústrednými zásadami EÚ a formujú aj jej Spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku“.

Napriek problémom doma v Turecku, ale aj za hranicami – v Sýrii, Líbyi, Stredomorí, na Náhornom Karabachu, Ursula von der Leyen na tlačovej konferencii v Ankare uviedla, že „do Turecka prišli podporiť impulz pre rozvoj vzájomných vzťahov”. EÚ dáva v ostatných týždňoch Turecku ďalšiu šancu a nateraz si rozmyslela aj rozširovanie sankcií.

Ani Únia Istanbulský dohovor neratifikovala

Tureckému „protokolu“ sa vďaka Charlesovi Michelovi podarilo poukázať aj na pokrytectvo samotnej Únie. Jej členské štáty, či európske inštitúcie, majú samé totiž s postavením žien v spoločnosti problém.

Domáce násilie je počas pandémie na vzostupe. Eurokomisia chce vlastnú verziu Istanbulského dohovoru

Na Slovensku zomrelo minulý rok rukou partnera najviac žien za dekádu. Následky pandémie ale vidieť po celej Európe.

Hoci negentlemanské gesto šéfa Európskej rady sa len ťažko prirovnáva k tyranii žien, ani v Únii sa s domácim násilím nerobí stále dosť. Na ženy sa tu myslí neskôr, niekedy až potom, ako sa ozvú. V tých najhorších prípadoch však nedostanú šancu sa ozvať.

Už dnes je jasné, že Charles Michel bude musieť svoju zmätenú (ne)reakciu po návrate ešte vysvetľovať.

Istanbulský dohovor zatiaľ neratifikovalo šesť krajín EÚ, medzi nimi aj celá Vyšehradská štvorka, vrátane Slovenska. Hoci Turecko prešlo všetkými fázami prijímania dohovoru, ako jediná signatárska krajina zmluvu aj vypovedala. Marcové odstúpenie vstúpi do platnosti 1. júla 2021.

Únia ako medzinárodná organizácia Istanbulský dohovor zatiaľ len podpísala, ale stále ho neprijala úplne. Európsky parlament naposledy v novembri 2019 vyzval Radu, aby zmluvu urýchlene ratifikovala.