Džihádistov z Európy lákajú do Sýrie sofistikovanou formou cez sociálne médiá

„Tok bojovníkov z Európy sa nezastavil a pravdepodobne na tom má zásluhu aj vyhlásenie islamského kalifátu,“ povedal včera pre agentúru AFP koordinátor EÚ pre boj proti terorizmu Gilles de Kerchove.

Dnes na Podvýbore pre bezpečnosť a obranu v Európskom parlamente dodal, že terajšie množstvo ozbrojencov z Európy je bezprecedentné: „Zahraniční bojovníci z Európy boli už v Afganistane, Mali či v Somálsku, ale to číslo nebolo nikdy tak veľké.“

De Kerchove zdôvodnil, že ťaženie Islamského štátu je lákavejšie vďaka geografickej blízkosti, ale radikáli využívajú aj nové formy propagácie.

Častejšie využívajú sociálne siete, videá a svoje odkazy prekladajú do viacerých jazykov.

Aj napriek tomu, že sa časť z islamských radikálov (20 – 30 %) vrátila do krajín Európskej únie, ich zastúpenie v radoch teroristov z organizácie Islamský štát (IS) dosiahlo asi 10 %.

Nateraz zostáva otázne, ako sa džihádisti z Európy postavia voči medzinárodnej operácii, ktorá sa voči nim spustila v auguste vyzbrojením Kurdov. Gilles de Kerchove vraví, že sa vojenský zásah môže pričiniť o ich odchod naspäť do Európy, alebo naopak o nový príliv dobrovoľníkov.

Ako reagovať na návrat?

Bezpečnostnú hrozbu podľa koordinátora EÚ predstavujú najmä tí Európania, ktorých ovplyvnila radikálna islamská ideológia. Niektorí navrátilci sa však opäť zapojili do normálneho života, povedal de Kerchove.

Spravodajské služby definovali ako najčastejšie krajiny pôvodu Francúzsko, Britániu, Nemecko, Holandsko a škandinávske krajiny.

Švédsky expert na terorizmus Magnus Ranstorp pred mesiacom v Sýrii a Iraku odhadoval asi 300 až 350 extrémistov zo Škandinávie.

Upozornil, že ich priemerný vek dosahuje 21 rokov. „To samozrejme znamená, že sú tam aj mladší okolo 18 a 19 rokov,“ dodal.

Spôsob, akým sa navrátilci opäť zapoja do spoločnosti, musí každý členský štát zhodnotiť sám, uzavrel de Kerchove.

Kanadská vláda na túto možnosť minulý týždeň zareagovala rušením platnosti pasov osôb, ktoré sa do extrémistických skupín pridali.