EP: Americký Kongres je voči ETS „arogantný a ignorantský“

„Spojené štáty opovrhujú medzinárodnými snahami zmierniť klimatickú zmenu,“ reagoval nemecký europoslanec Jo Leinen (SDP, S&D) na hlasovanie senátneho výboru pre obchod, vedu a dopravu, na základe ktorého americké letecké spoločnosti  nemajú platiť za svoje emisie v rámci pravidiel EÚ ETS

Prístup Kongresu považuje za „arogantný“ a „ignorantský“ .

„Bolo by absolútne arogantné zakázať americkým spoločnostiam splniť legislatívu EÚ. Bol by to bezprecedentný krok k zmareniu právnych noriem v Európe. Rozhodnutie by bolo tiež ignorantské, pretože zanedbáva vzostup emisií skleníkových plynov spôsobených leteckou dopravou. Americké aerolínie by nemali mať žiadne špeciálne zaobchádzanie,“ uviedol Leinen,  ktorý je členom výboru EP pre životné prostredie.

Za prekvapivé považuje to, že USA akceptujú dane a clá pre cestujúcich v Európe, nie však náklady vyplývajúce z ETS.

„Len na samotnom londýnskom letisko Heathrow sa platí daň za leteckého cestujúceho asi £160, čo je desaťkrát viac ako poplatky vyplývajúce zo schémy pre obchodovanie s emisiami,“ dodal.

Návrh zákona už prešiel Snemovňou reprezentantov.

Schôdzka odporcov

Vo Washingtone tento týždeň prebehla schôdzka 17 krajín, ktoré odmietajú začlenenie svojich aerolínií do ETS s odôvodnením, že je v rozpore s medzinárodným právom. K protestu USA sa pripája aj Austrália, Brazília, Čile, Čína, India, Japonsko, Južná Afrika, Južná Kórea, Kanada, Kolumbia, Mexiko, Nigéria, Rusko, Saudská Arábia, Singapur a Spojené arabské emiráty.

Na stretnutí potvrdili, že pri znižovaní emisií z leteckej dopravy budú pokračovať v príprave alternatívneho plánu multilaterálne pod záštitou ICAO. Odborníci z Európy sú však skeptickí voči schopnosti ICAO pripraviť globálnu alternatívu voči ETS.

Predseda výboru EP pre  životné prostredie Matthias Groote (SDP, S&D) vo svojom stanovisku uviedol, že prístup amerického kongresu môžu zdržať akýkoľvek pokrok dosiahnutý aj na úrovni ICAO.

„Americký návrh zákona umožňuje ich aerolíniám chvastať sa tým, že legislatíva EÚ je neúctivá a kontraproduktívna,“ uviedol Grotte. „EÚ a USA plne súhlasia s tým, že dohoda v rámci ICAO je najlepším riešením, tak v dobrej viere pracujme v tomto smere.“

Ray LaHood, republikánsky minister dopravy USA, označil začiatkom júla poplatok vyplývajúci zo začlenenia aerolínií do ETS za „hnusnú politiku, hnusný zákon“ a podľa neho to EÚ „mala urobiť viac kolaboratívnym spôsobom“.

Podľa senátora Johna Kerryho z Demokratickej strany, ktorý v utorok vystúpil proti prijatiu zákona, USA riskujú obchodnú vojnu v prípade, že americkí prepravcovia neprijmú kroky pre redukciu svojich emisií.

Návrh zákona však v Kongrese podporujú obe hlavné politické strany. ICAO má do apríla 2013 predstaviť plnohodnotný alternatívny plán voči začleneniu aerolínií do ETS.

(EurActiv/Reuters)