EP: Americký systém preverovania podozrivých pasažierov je nepresný

foto: TASR

Poslanci EP na túto skutočnosť apelujú v čase, kedy prebieha nové kolo rokovaní medzi EÚ a Spojenými štátmi o vzájomnom zdieľaní údajov o pasažieroch.

Prednedávnom zatkli holandské úrady na amsterdamskom letisku dvoch jemenských pasažierov, ktorí prileteli zo Spojených štátov. Dôvodom ich zadržania bolo podozrenie amerických úradoch, že v ich batožine sa nachádzajú veci potrebné na výrobu bomby. Neskôr sa však ukázalo, že položky, ktoré vyvolali obavy, sú v batožinách povolené a ich prehľadanie nepotvrdilo prítomnosť výbušnej zmesi.

Holandské úrady preto zadržaných následne prepustili. Jemen je považovaný za útočisko teroristov, jeho obyvatelia sú preto častým terčom zvýšenej ostražitosti leteckých úradov.

„Vo svetle nového kola vyjednávaní dohody o záznamoch o pasažierov medzi EÚ a Spojenými štátmi od Washingtonu očakávame, že prehodnotí svoj prístup k bezpečnosti a pochopí, že to, čo potrebujeme, nie je „viac“, ale „kvalitnejšie“ (kontroly),“ uviedol hovorca Socialistov a demokratov v EP v oblasti občianskych práv, vnútorných záležitostí a spravodlivosti Claude Moraes.

„Čo sa stalo na letisku Schiphol by malo byť seriózne prehodnotené na najvyššej úrovni,“ povedal taliansky europoslanec za ľudovcov Salvatore Iacolino.

Nadchádzajúce rokovania

Na otázku, či toto zatknutie ešte posilní požiadavky Parlamentu v nadchádzajúcich rokovaniach o novej dohode Iacolino povedal, že EP sa bude snažiť dosiahnuť maximálnu úroveň garancií pre európskych občanov. Očakáva sa, že Európska komisia predstaví návrh mandátu na vyjednávanie s tretími stranami, vrátane Spojených štátov, už 21. septembra.

V rezolúcii, ktorú Parlament prijal už v máji tohto roku sa uvádza, že „za žiadnych okolností nemôžu byť údaje o pasažieroch použité na dolovanie súkromných informácií, či vytváranie profikov“. Dokument dodáva, že „rozhodnutie o nepovolení letu, či o vykonaní vyšetrovania a stíhania nemôže byť prijaté len na základe automatického vyhľadávania alebo prehľadávania databáz“. Navyše, „využívanie údajov sa musí vzťahovať len na špecifické zločiny alebo hrozby, a to od prípadu k prípadu,“ píše sa v rezolúcii.

Nedávny prípad ale naznačuje, že tieto podmienky sa nespĺňajú. V septembri minulého roka navyše odklonili let poradcu Európskeho parlamentu do Mexika, lebo posádka zistila, že sa nachádza na americkej listine nežiaducich pasažierov. Tamojšie úrady mu zároveň odmietli povedal, prečo sa na liste nachádza. Zadržaný Paul- Emile Dupret sa ale domnieva, že sa to spájalo s jeho parlamentnou misiou v Nikarague. Americké úrady sa ho totiž pýtali na niekoľko článkov, ktoré napísal o juhoamerickej politike a aj na jeho spojenie s ľavicovým venezuelským prezidentom Hugom Chávezom.

„Všetky bezpečnostné pochybenia nám potvrdili, že len spolupráca a konštruktívny dialóg zaistia občanom bezpečnosť,“ povedal Iacolino a podčiarkol, že Parlament teraz čaká na návrh vyjednávacieho mandátu z Európskej komisie.