Erdogan: Nechali ste nás „v štichu“

foto: turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, zdroj: TASR

Podľa tureckého premiéra sa nemeckým politikom nepodarilo zaistiť integráciu troch miliónov Turkov, ktorí žijú na území Spolkovej republiky, do väčšinovej nemeckej spoločnosti. Uviedol to v rozhovore pre denník Bild.

Erdogan pricestoval do Berlína aby spoločne s kancelárkou Merkelovou oslávili 50. výročie podpisu dohody, ktorá povolila tureckým občanom prísť a pracovať vo vtedajšom Západnom Nemecku.

„Keďže my, Turci, vnímame Nemecko veľmi pozitívne, cítime, že ste nás tu nechali v štichu,“ uviedol. „Gastarbeiter zo včera sa pomaly stáva aj tým, čo prácu dáva, akademikom, umelcom.“

Erdogan kritizoval tiež odmietavý postoj Nemecka ohľadom členstva Turecka v EÚ. Merkelovej vláda sa totiž netají tým, že namiesto plného členstva by mal turecký integračný proces skončiť na úrovni tzv. „privilegovaného partnerstva“.

Nemecko by pre nás malo v otázke členstva urobiť viac. My sa na Nemecko pozeráme pozitívne a sme jeho postojom v tejto záležitosti veľmi sklamaní,“ citovali Erdogana nemecké médiá.

Propaganda, ktorá si žiada ospravedlnenie

Podľa nemeckého poslanca Memeta Kiliceho (Bündnis 90/Die Grünen), ktorý je pôvodom z Turecka, je Nemecko už unavené z výrokov tureckého premiéra. Pre denník Neue Osnabrücker Zeitung povedal, že Erdogan hrá s protinemeckou kartou preto, lebo sa chce zavďačiť konzervatívnemu krídlu vo svojej strane.

Podľa Kilica sú jeho výroky „jednoznačnou propagandou“ a mal by sa za ne ospravedlniť. V prvom rade by sa však mal ospravedlniť za to, že obvinil nemecké nadácie prítomné v Turecku z financovania kurdských teroristov.