Erdogan kritizuje Francúzov za zákaz burky

Recep Tayyip Erdogan

Parlamentnému zhromaždeniu Rady Európy Erdogan zdôraznil, že Turecko je jediná moslimská krajina, ktorá okopírovala francúzske sekulárne zákony resp. oddelenie cirkvi od štátu.

„Je ironické pozorovať, že sekularizmus je dnes v Európe spochybňovaný a podkopáva niektoré slobody,“ povedal.

Turecko drží rotujúce predsedníctvo výboru ministrov, hlavného rozhodovacieho orgánu Rady Európy. Rada Európy, ktorá sídli v Štrasburgu, monitoruje dodržiavanie ľudských práv na kontinente.

Erdogan je lídrom strany AKP (Strana spravodlivosti a rozvoja), ktorá sa označuje za konzervatívnu stranu presadzujúcu trhovú ekonomiku a členstvo Turecka v EÚ. Zahraničné médiá označujú AKP ako mierne islamistickú. Erdoganova manželka nosí šatku.

„V dnešnom Francúzsku neexistuje rešpekt voči individuálnym náboženským slobodám,“ povedal Erdogan.

Francúzska konzervatívna vláda po búrlivej diskusii o sekularizme zakázala celkové zahalenie tváre na verejných priestranstvách. Moslimovia tvrdia, že táto debata ich vykresľuje ako problematickú menšinu.

Moslimská komunity vo Francúzsku je najväčšia v Európe. 5 miliónov moslimov tvorí asi 8 percent celkovej francúzskej populácie.

Debata o sekularizme rozdelila aj Sarkozyho vládu. Premiér Francois Fillon a niekoľkí ďalší konzervatívci sa odmietli na zákone podielať. Podľa kritikov mala debata pritiahnuť voličov z krajnej pravice.

Keď jeden francúzsky poslanec v Parlamentnom zhromaždení vystúpil a odmietol kritiku, Erdogan ho pozval aby navštívil Turecko a sám sa presvedčil. „V Turecku zvykneme hovoriť ‘On je z Francúzska‘. To znamená, že dotyčný je tak trochu mimo,“ povedal.

Na diskrimináciu a na byrokratické obmedzovanie sa v Turecku zase sťažuje tamojšia málopočetná kresťanská minorita. Niekoľkí ich kresťanskí lídri boli v posledných rokoch zavraždení. 

Hovorca arabského sveta?

Erdogan v prejave pred Parlamentným zhromaždením Rady Európy povedal, že Európa musí dbať a podporovať volanie po slobode v arabskom svete bez toho, aby hľadela na svoje záujmy.

„Musíme sa zamerať na ľudské tragédie na Blízkom východe a Severnej Afrike, a nie na ropné vrty,“ povedal.

Turecký premiér zároveň zdôraznil, že akákoľvek intervencia by mala byť obmedzená na humanitárnu pomoc aby bola zabezpečená legitimita demokratického hnutia v dotyčných krajinách.

Nechceme aby sa Afganistan alebo Irak opakovali aj na Blízkom východe alebo v Severnej Afrike,“ varoval.

Erdogan zároveň zopakoval, EÚ potrebuje prijať Turecko za svojho člena oveľa viac ako Turecko potrebuje EÚ.

"Tí, ktorí podporujú vstup Turecka do EÚ kvôli svojim vlastným záujmom, z politickej chtivosti, aby naplnili svoje ciele, sa dopúšťajú nespravodlivosti. Nie len na Turecku, ale aj na ich vlastných krajinách, na európskych hodnotách a ich vlastných ľuďoch,“ povedal.