Erdogan sa dnes stretáva so svojím „priateľom“ Putinom

Recep Tayyip Erdogan, Turecko

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, (zdroj: TASR/AP/Kayhan Ozer/Presidential Press Service)

„Bude to historická návšteva a nový začiatok,“ opísal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svoju dnešnú cestu do Ruska. V Petrohrade sa so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom stretne prvýkrát od zostrelenia ruskej stíhačky na tureckých hraniciach.

V Sýrii to bez toho druhého nepôjde

V centre pozornosti budú geopolitické otázky. V predvečer stretnutia si obe krajiny vymenili poznámky o potrebe väčšieho zapojenia tej druhej do konfliktu v Sýrii. Jeho riešenie sa bez Ruska nedá nájsť, uviedol turecký prezident pre agentúru TASS. Putina nazval priateľom. Poradca Kremľa pre zahraničnú politiku Jurij Ušakov na to odpovedal, že si v prípade Sýrie želá konštruktívnejšiu pozíciu Turecka.

Prezidenti by mali riešiť tiež energetiku. Ruské médiá pripomenuli, že vláda v Moskve bola jednou z prvých, ktoré po neúspešnom vojenskom puči v Turecku prejavili solidaritu oficiálne zvoleným autoritám. Veľkým posunom vo vzájomných vzťahoch bolo, keď na konci júna Erdogan priznal chybu a ospravedlnil sa za zostrelenú stíhačku.

Migračná dohoda v ohrození

Bezvízový režim, ktorí si Turci vymohli v rámci migračnej dohody s Európskou úniou, sa oddialil po masívnych čistkách vo verejnej správe. Erdogan pripomína, že prijímanie utečencov z Európy beží od začiatku júna. Na druhej strane, liberalizácia vízovej povinnosti sa doteraz nezrealizovala. Turci by preto mohli vypovedať svoju časť dohody.

EÚ a Spojené štáty kritizoval prezident aj uplynulý víkend. V rozhovore pre najčítanejší francúzsky denník Le Monde Erdogan poukazuje na nevýrazné odsúdenie vojenského prevratu zo strany Západu. Ten podľa neho neukázal solidaritu tak, ako v prípade teroristických útokov v Paríži. „Čo sa týka hodnôt, ktoré presadzuje, nie je západný svet konzistentný,“ posťažoval sa Erdogan.

V prvom interview s európskymi novinármi od udalostí z polovice júla porovnával reakcie na puč, pri ktorom zahynulo 240 ľudí, a pochod za obete z redakcie satirického týždenníku Charlie Hebdo. Povedal: „Bol by som rád, ak by lídri rovnakým spôsobom reagovali na to, čo sa stalo v Turecku, nie len, aby sa zmohli na zopár klišé.“

Turci Rusov vraj potrebujú

Poukazovanie na dvojité štandardy sa stalo súčasťou Erdoganovej nedávnej rétoriky. Pre TASS povedal, že EÚ sa s Tureckom zahráva už 53 rokov. Vzťahy s úniou naďalej ohrozujú aj špekulácie o znovuzavedení trestu smrti, čo by znamenalo koniec tureckých šancí na členstvo v Európskej únii.

Rozporuplné pocity z opätovného zblíženia Ruska a Turecka sa tento týždeň snažili mierniť zástupcovia Severoatlantickej aliancie a nemeckého ministerstva zahraničných vecí. „Nemyslím si, že ich zblíženie bude mať dopady na strategické partnerstvo s NATO,“ uviedla hovorkyňa Aliancie Sawsan Chebliová, „Turecko je a zostane dôležitým partnerom v rámci NATO.“

Bývalý švédsky veľvyslanec v Turecku Michael Sahlin tvrdí, že Turecko Rusov čoraz viac potrebuje. Niekdajší minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu razil slogan „žiadne problémy so všetkými susedmi“. Dnes má turecké vedenie problémy so všetkými susedmi. Sahlin pre BBC vysvetľuje, že v čase zhoršenej bezpečnostnej situácie v Sýrii a kurdskými militantmi na hraniciach je zmena politiky voči Rusku „čestným ústupom“.