Erdogan sa vrátil z Davosu ako hrdina

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/worldeconomicforum/345600353/

Podľa správ svetových médií, tureckého premiéra čakali na istanbulskom letisku po jeho príchode z Davosu davy ľudí s transparentmi "Turecko je s tebou" alebo s nápismi, ktoré označujú Erdogana za "nového lídra sveta".  

Erdogan odkráčal s červenou tvárou z televíziou prenášanej debaty s izraelským prezidentom Šimonom Peresom a ďalšími účastníkmi v rámci Svetového ekonomického fóra. Jeho trpezlivosť dosiahla hranice, keď mu moderátor panelovej diskusie nedal väčší priestor na reakciu na Peresov monológ obhajujúci 22-dňovú ofenzívu v Gaze.

„Zabíjate ľudí“, reagoval na Peresa Erdogan. „Ak by rakety ostreľovali Istanbul, urobili by ste to isté“, kontroval Peres. Erdogan chcel ďalej reagovať a požiadal moderátora opäť o slovo. Komentátor denníka Washigton Post David Ignatius, ktorý panel moderoval, povedal Erdoganovi, že má už len minútu na reakciu.

Na to Erdogan reagoval poznámkou o minimálne dvoch bývalých izraelských premiéroch, ktorí boli šťastní keď mohli vstúpiť tankmi do Gazy, píše v prepise diskusie denník Haaretz. Moderátor, v snahe ukončiť panel, odmietol dať tureckému premiérovi ďalší čas.

Na to Erdogan reagoval: „Ďakujem veľmi pekne, ďakujem veľmi pekne, ďakujem veľmi pekne. Nemyslím, že po tomto ešte niekedy prídem do Davosu“. Následne odkráčal zo sály plnej ľudí.

Amr Moussa, generálny tajomník Arabskej ligy a bývalý egyptský minister zahraničných vecí, povedal, že Erdoganove počínanie je pochopiteľné. "Pán Erdogan povedal, čo chcel povedať a potom odišiel. To je všetko. Mal pravdu," dodal.

Podľa korešpondentky BBC, Turecko vnímalo operáciu v Gaze veľmi kriticky, verejnosť preto podporuje Erdoganovo gesto z Davosu.

Izraelská tlač cituje nórskeho ministra Kjella Magne Bondevika, ktorý povedal, že ešte nikdy nevidel Peresa tak vášnivo debatovať, ako to bolo v Davose. „Myslím, že na Izrael útočili toľkí z medzinárodného spoločenstva. Cítil sa izolovaný … Bol veľmi smutný, keď Erdogan odišiel,“ povedala.

Erdogan davu v Istanbule zdôraznil, že „naše tvrdé slová nie sú namierené proti ľudu Izraela ani proti Židom, ale sú priamo smerované proti vláde Izraela. Žiadne rozhodnutia v turecko-izraelských vzťahoch nebudú robené na základe momentálneho hnevu v týchto otázkach", cituje premiéra BBC.

„Je mi veľmi ľúto, čo sa stalo, a priatelia niekedy môžu mať medzi sebou hádky,“ povedal dnes (30.1.) skoro ráno podľa izraelského rozhlasu Šimon Peres Erdoganovi v telefonickom rozhovore.