EÚ a Čína si pripomínajú 40. výročie diplomatických vzťahov

Federica Mogheriniová a Li Kche-čchiang, (zdroj: Európska komisia)

„Naše partnerstvo, spočiatku zamerané na ekonomické otázky, prerástlo do politického dialógu, ktorý prospieva našim národom,“ povedala vysoká predstaviteľka pre zahraničnú politiku včera po stretnutí s čínskym premiérom  Li Kche-čchiangom.

Európska únia a Čínska ľudová republika podľa nej zdieľajú záujmy v oblastiach, kde by „spoločné úsilie mohlo znamenať reálnu zmenu“.

Dvadsaťosmička je najväčším obchodným partnerom Číny, z pohľadu EÚ je Čína tesne druhá po Spojených štátoch. Preto sa dvojdňové rokovania dotkli aj Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI) a iniciatívy „Jeden pás, jedna cesta“ (One Belt, One Road), ktorá má posilniť hospodárske väzby v Ázii.

Rusko netreba izolovať

Mogheriniová ocenila, že Čína má rovnako ako únia záujem o riešenie regionálnych nepokojov na Blízkom východe – v Iraku, Líbyi a v Sýrii.

Po rokovaní s najvyšším predstaviteľom čínskej zahraničnej politiky, štátnym radcom Jang Ťie Čch’om, vyhlásila, že obaja diplomati vidia priestor na ukončenie krízy na Ukrajine iba pod podmienkou úplného rešpektovania medzinárodného práva a ukrajinskej suverenity.

Šéfka európskej diplomacie v tejto súvislosti poznamenala, že sankcie voči Rusku zostanú v platnosti až do naplnenia dohody z Minska.

Inde je však Rusko konštruktívnym partnerom, dodala Mogheriniová. Podobne ako Čína zohralo významnú úlohu pri debatách o iránskom jadrovom programe.

„Destabilizované a izolované Rusko nie je v záujme EÚ, určite nie je v záujme ruského národa a myslím, že ani v záujme ruského vedenia, ale je na nich, aby sa rozhodli,“ uzavrela podpredsedníčka Európskej komisie.

Do popredia sa dostávajú klimatické zmeny

Vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku hovorila so svojimi čínskymi partnermi aj o decembrovom environmentálnom summite OSN COP21 v Paríži. Číňania zatiaľ váhajú s predstavením svojho národného príspevku k boju proti zmene klímy a globálnemu otepľovaniu.

Mogheriniová na margo toho uviedla: „Verím, že cieľ v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov do roku 2030, ktorý Čína oznámi, vyšle medzinárodnému spoločenstvu pozitívny signál.“

Ďalšie témy sa v oficiálnych výstupoch z návštevy neobjavili. Viaceré medzinárodné organizácie pritom ešte minulý mesiac vyzývali, aby sa aj tejto úrovni riešilo porušovanie ľudských práv v Číne.

Mimovládna organizácia Human Right Watch v otvorenom liste pripomenula záväzok EÚ, že ľudské práva budú „uprostred všetkých jej vzťahov s tretími krajinami, vrátane strategických partnerov“.

EurActiv.sk/TASR