EÚ a Severná Afrika by mali viac spolupracovať

foto: nelegálni imigranti zo Senegalu a Guiney dorazili na Kanárske ostrovy, zdroj: flickr, pmugabo2

Čísla sú prekvapivo malé, hovorí Lesueur: medziregionálna obchodná výmena medzi piatimi členskými krajinami Maghrebu predstavuje len tri percentá celkového obchodu v tamojšom regióne. „V správe z októbra 2009 Medzinárodný menový fond naznačuje, že nedostatok regionálnej spolupráce ešte zhoršil dopady hospodárskej krízy na  Maghrebský región,“ hovorí.

Lesueur preto podčiarkuje, že je potrebné, aby tieto krajiny navzájom komunikovali. Napríklad alžírska ropa ostáva na domácom trhu a o projekte vnútro maghrebskej diaľnice sa hovorí už 30 rokov.

Na druhej strane, „niektorí alžírski, marockí, či tuniskí podnikatelia sa domnievajú, že je potrebné spolupracovať,“ a odsunúť politické stanoviská jednotlivých krajín stranou, hovorí Lesueur a dodáva, že EÚ by mala zohrávať väčšiu úlohu pri ukončení konfliktu medzi Marokom a Alžírskom kvôli územiu Západnej Sahary. Toto rozľahlé, 266 tisíc kilometrov štvorcových veľké územie je kameňom úrazu vo vzťahoch oboch krajín.

Podľa neho by malo nové rozdelenie portfólií v Komisii tento proces zrýchliť, keďže viacero eurokomisárov má túto oblasť na starosti. Navrhuje tiež vytvoriť koordinátora.

„Naliehame na EÚ, aby bola prítomnejšia v regióne a dala vzťahy s Maghrebom na vrchné priečky svojej agendy,“ povedal.

Navyše, „EÚ by mala pomôcť projektom a rozvoju podnikania,“ dodáva a podčiarkuje dôležitosť Únie pre Stredomorie, ktorá začala svoju činnosť za francúzskeho predsedníctva v roku 2008.

Migrácia a protiteroristická politika

V oblasti migrácie Lesueur podčiarkuje, že Maroko má so svojimi južnými susedmi v tejto oblasti podobné problémy ako EÚ, keďže podsaharskí migranti sa sťahujú na sever, aby boli bližšie Európe. „Krajiny Maghrebu sa menia na tranzitné krajiny a tiež sa pomaly stávajú hosťovskými krajinami,“ uvádza a dodáva, že v alžírskom hlavnom meste Tangiers v súčasnosti z tohto dôvodu žuje niekoľko tisíc Senegálčanov.

Krajiny v regióne by sa tak podľa neho mohli čoskoro stať svedkami etnického napätia a dokonca rasizmu. V záujme riešenia týchto problémov by mala agentúra EÚ Frontex otvoriť svoje úrady v juhosahelskom regióne na juhu Sahary a úzko spolupracovať s krajinami Maghrebu. „Nestačí len posielať migrantov zo Španielska späť do Maroka,“ podčiarkol.

V skutočnosti sa však podľa neho migračná politika EÚ „odohráva v Noakchotte (Mauritánii) a v Dakare (Senegale),“ nie na ostrove Lampedusa na juhu Sicílie. „Lampedusa reprezentuje zlyhanie migračnej politiky EÚ,“ povedal.

Podobne ani európska bezpečnostná a protiteroristická politika sa neodohráva na južných hraniciach EÚ, ale o 3000 kilometrov ďalej. „V protiteroristickej oblasti sa Alžírsku a Maroku pomerne dobre vypudila Al- Káidu z územia,“ poznamenal. Ale teroristická organizácia sa tak posunula teraz viac do Mali, Senegalu a Kamerunu, dodáva Lesueur.