EÚ a USA sú pri reforme bánk ako siamské dvojčatá

EÚ a USA - strategické partnerstvo

Americký veľvyslanec vystúpil na bankovej konferencii v Bruseli a pokúsil sa zmierniť obavy na strane bankárov aj na strane predstaviteľov EÚ, že sa transatlantickí partneri nebudú pred júnovým summitom G20 schopní dohodnúť na finančnej  reforme. Podľa neho povzbudivým faktom je platná Lisabonská zmluva, vďaka ktorej bude EÚ oveľa koherentnejšia a rozhodnejšia.

Kennard vystúpil v Bruseli krátko po tom, čo republikáni v americkom senáte zablokovali návrh finančnej reformy senátora Chrisa Dodda. „Som hlboko sklamaný, že republikáni hlasovali proti tomu, aby sa začala verejná diskusia o reforme Wall Street,“ uviedol po hlasovaní americký prezident Barack Obama.

Veľvyslanec poukázal, že na to, aby návrh demokratov v senáte prešiel potrebuje jediný kladný hlas zo 41. Ukončili by sa tak prudké diskusie na oboch stranách.

„Je veľmi zložité niečo dosiahnuť, keďže sme politicky veľmi polarizovaní,“ uviedol Kennard pri porovnaní amerického a európskeho spôsobu politického rozhodovania. „Nemôžeme si však dovoliť ten luxus a ísť opačnými smermi.“

EÚ pozorne sleduje snahy USA o reformu finančného systému z obavy, že americké banky budú obchádzať európske pravidlá. Únia a Spojené štáty sa už vo viacerých bodoch regulácie nezhodli – či už išlo o hedžové fondy, zdaňovanie bánk či reštrukturalizáciu bankovej škály.

Na druhej strane americký minister financií Timothy Geithner sa už dvakrát písomne obrátil na Európsku komisiu s varovaním pred zavedením pravidiel, ktoré by mohli diskriminovať americké hedžové fondy.

Pozorovatelia sa obávaú, že sa EÚ a USA pred summitom G20 dohodnú na spoločnom stanovisku ohľadom bankového poplatku alebo dane.