EÚ by mala byť pragmatickejšia, Spojené štáty romantickejšie

Základom posilnenia európsko-amerických vzťahov by mal byť prístup orientovaný na výsledky, povedal Buzek na konferencii v Európskom parlamente, ktorú zorganizoval think-tank Notre Europe.

Notre Europe, ktorú založil bývalý dlhoročný predseda Európskej komisie Jacques delors, predstavila nový „konceptuálny dokument“ nazvaný Pretvorenie vzťahov EÚ-USA. Medzi autormi figurujú okrem Delorsa a Buzeka aj bývalý predseda Komisie Romano Prodi, líder strany ALDE Guy Verhofstadt, bývalý minister zahraničných vecí Joschka Fisher, bývalý fínsky premiér Paavo Lipponen a prezident Notre Europe Tommaso Padoa-Schioppa.

Buzek povedal, že svet potrebuje byť svedkom „začiatku zodpovedného svetového spravovania“, v ktorom EÚ zohráva svoju úlohu spolu so Spojenými štátmi a ďalšími hráčmi multipolárneho sveta. Podľa jeho slov je Európska únia v súčasnosti vďaka novej zmluve, novému Parlamentu s vyššími právomocami, novou Komisiou a čoskoro aj Európskou službou pre vonkajšiu činnosť vybavená na to, aby zaujala svoju pozíciu.

„Tento takzvaný Západ je neschopný vyriešiť mnohé medzinárodné výzvy,“ uviedol Buzek a vyzval na vytvorenie novej formy multilaterálneho svetového spravovania, v ktorom by EÚ presadzovala svoje hodnoty a využila svoju „jemnú moc“.

Vzťah medzi EÚ a Spojenými štátmi nazval skokanským mostíkom, na ktorom možno začať takéto spravovanie, no upozornil, že len „skokanský mostík na dobrý skok nestačí“ a bude preto potrebné, aby Západ zapojil aj iných hráčov.

Jedným z najdôležitejších poznatkov „konceptuálneho dokumentu“ je fakt, že napriek obnove kredibility Spojených štátov za prezidenta Baracka Obamu, vzťahy medzi Európskou úniou a USA stále neprinášajú výsledky – dôkazom je aj zlyhanie decembrovej klimatickej konferencie v Kodani. Jednou z príčin je podľa dokumentu to, že „partneri sústredia svoju energiu najmä na domácu politiku“.

Buzek priznal, že Európa stále potrebuje posilniť svoju vnútornú pozíciu na to, aby sme mali silné medzinárodné postavenie. V tomto kontexte navrhol Európanom, aby boli viac pragmatickí- tak ako sú Američania.

O rozhodnutí Európskeho parlamentu hlasovať proti dočasnej dohode SWIFT, týkajúcej sa výmeny citlivých bankových údajov medzi EÚ a Spojenými štátmi povedal, že jeho výsledok je výsledkom „vlastných interných problémov EÚ“ a „nemá nič spoločné s USA“.

Postoje

Bývalý podpredseda Komisie Etienne Davignon povedal, že police sú plné kníh o vzťahoch medzi EÚ a USA, no výhodou tohto konceptuálneho dokumentu je to, že sa pozerá do budúcnosti a berie ohľad na vývoj nedávnych udalostí ako Kodaňský summit či rozhodnutie Obamu nezúčastniť sa summitu EÚ-USA.

Ku Kodaňskému summitu Davidnon povedal, že cennou lekciou, ktorú si treba uvedomiť je, že ďalší hráči ,ako napríklad rozvíjajúce sa štáty, Európskej únii povedali, že sa chcú podieľať na tvorbe pravidiel spolu so Západom a neprijmú pravidlá napísané v úzkom kruhu.

Na to, aké riziko vyvstáva z možnosti, že sa USA zapoja do spolupráce vo formáte G2 s Čínou na úkor ostatných hráčov povedal, že táto možnosť skutočne existuje. Podľa neho by však takýto formát „nemohol fungovať“, keďže obe krajiny majú rozličný názor na otázky veľkého významu, ako napríklad menový výmenný kurz či prístup k surovinám.