EÚ by už uvítala zjednotenie Cypru

Prezident Cypru Nicos Anastasiades a vodca cyperských Turkov Derviş Eroğlu v utorok zahájili prvé kolo rokovaní, ktoré by mohli ukončiť štyri dekády trvajúci konflikt. Na stretnutí na letisku v Nikózii, v zemi nikoho pod patronátom OSN, zazneli základné princípy pre budúce rozhovory.

Vedúci predstavitelia oboch strán sa dohodli na novej cestovnej mape. „Chcem veriť, že tento deň bude začiatkom konca nežiaducej a neprijateľnej situácie, ktorá 40 rokov delí ostrov a našich ľudí,“ povedal na stretnutí prezident Anastasiades.

Dodal, že dôležitá bude najmä vôľa a odhodlanie lídrov na oboch stranách. Niektoré grécke politické strany, ktoré nepovažujú Turkov zo severu krajiny za rovnocenných partnerov, už otepľovanie vzťahov kritizovali.

Ostrov rozdelil niekoľkomesačný vojenský konflikt v roku 1974.

Do riešenia sporu sa aktívne vložili aj medzinárodné organizácie.

Bezpečnostná rada OSN podľa svojho stanoviska dúfa, že lídri využijú túto príležitosť na dosiahnutie „komplexného riešenia“.

O znovuzjednotenie  svojho členského štátu má veľký záujem aj Európska únia.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy vydali spoločné vyhlásenie, ktoré dohodu predstaviteľov oboch komunít víta.

Európska komisia chce zohrať významnú úlohu pri rokovaniach pod záštitou OSN a poskytnúť obom stranám aj OSN plnú podporu, uvádza sa vo vyhlásení. Predseda Komisie Barroso do krajiny vyšle osobného zástupcu.

Celý ostrov je považovaný za územie EÚ, ale právne predpisy sa na Turkami kontrolovaný sever nevzťahujú. Turecká časť nečerpá ani z fondov únie.

Dohoda oboch komunít by tiež odstránila jednu z prekážok na ceste Turecka do EÚ a normalizovala aj vzťahy oboch krajín v NATO, kde Ankara vetovala zdieľanie informácií. Riešenie sporu by sa tiež odrazilo aj v doprave zemného plynu do Európy, kde sa ako najlacnejšie riešenie javí podmorský plynovod do Turecka.

Otázka plynu „rozhodne pomohla“ priviesť obe strany k rokovaniam, uviedol diplomat z EÚ.

(EurActiv/Reuters)