EÚ a Čína chystajú spoločný odkaz Trumpovi

EU China

Predseda Komisie Jean-Claude Juncker, činsky prezident Si Ťin-pching a predseda Európskej rady Donald Tusk, zdroj: Európska komisia

Európska únia a Čína pripravujú spoločný summit. Konať by sa mal skôr než zvyčajne. Obe strany tak reagujú na protekcionistickú politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, informuje agentúra Reuters.

Čína ako šampión globalizácie

Pravidelný summit EÚ-Čína sa zvyčajne koná v lete. Tento rok však Peking požiadal Úniu o čosi skorší termín. V Bruseli by sa lídri oboch strán mali stretnúť už v apríli alebo v máji.

„Skorším summitom chce Čína poslať odkaz Spojeným štátom, že má v Európe priateľov,“ cituje Reuters jeden zo svojich zdrojov blízkych politike EÚ.

Peking tak chce tiež využiť momentum po prejave prezidenta Si Ťin-pchinga na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, v ktorom vehementne obhajoval globalizáciu, multilateralizmus a voľný obchod.

Čítajte aj: Čínsky prezident: Z obchodnej vojny nevzíde žiadny víťaz

Stretnutie Číny s jej najväčším obchodným partnerom tak má predstaviť jasnú alternatívu politike na štýl Trumpovej „America first“.

O Číne sa tiež hovorí ako o možnom zástupcovi Spojených štátov v Transpacifickom partnerstve – obchodnej dohode medzi jedenástimi tichomorskými krajinami, od ktorej Trump nedávno oficiálne odstúpil.

Čítajte aj: Trump pochoval TPP. Čo bude s ostatnými obchodnými zmluvami?

EÚ ako patrón multilateralizmu

Na druhú stranu, summit bude príležitosť pre Európsku úniu zaistiť jasnú podporu Číny pre medzinárodné inštitúcie, ktoré Trump opakovane kritizoval.

„Pri súčasnom trende niektorých krajín podkopávať a oslabovať medzinárodné inštitúcie by sme chceli vidieť Čínu ako podporovateľa Organizácie spojených národov (OSN) a Svetovej obchodnej organizácie (WTO),“ cituje Reuters svoj druhý zdroj z prostredia EÚ.

Čína v rámci WTO len nedávno získala štatút trhovej ekonomiky.

A čo vzájomné spory?

Lídri Číny a EÚ však nebudú môcť obísť ani dlhotrvajúce vzájomné trenice.

Ide najmä o nadprodukciu čínskej ocele a následný dumpingový dovoz na európsky trh, ktorý Únia otvorene kritizuje.

Čítajte aj: Šéf Euroferu: Zdá sa, že Čína chce ovládnuť svetový trh s oceľou

Reč bude pravdepodobne aj o spore v Juhočínskom mori, ktorý negatívne ovplyvnil atmosféru na poslednom summite v Pekingu.

Čítajte aj: Hroziaci konflikt v Juhočínskom mori môže ochromiť svetový obchod