EÚ hliadkuje na grécko- tureckých hraniciach

foto: hraničná kontrola, zdroj: TASR/ AP

Skupina viac ako sto hraničných policajtov z externej agentúry Frontex zameranej na spoluprácu na hraniciach, začala svoju činnosť v spomínanej oblasti minulý piatok (5. novembra). Podľa gréckych úradov sa už podarilo vďaka tejto iniciatíve znížiť príliv nelegálnych imigrantov o 25 percent. Pôvodné hliadky Frontex, z ktorých väčšina je na 12 kilometrov dlhom úseku riečnej hranice medzi mestami Nea Vyssa a Orestiada mali byť len prieskumnými cvičeniami. V priebehu pár hodín sa im však podarilo zadržať 115 nelegálnych imigrantov.

Grécky minister pre ochranu občanov Christos Papoutsis vyjadril na zahájovacom ceremoniáli spokojnosť vlády s okamžitou odpoveďou EÚ na žiadosť Atén o pomoc s nelegálnymi prisťahovalcami. Podčiarkol, že „to nie sú len grécke hranice, ale aj hranice Európy,“ cituje grécka spravodajská agentúra ANA. Grécky minister zároveň poznamenal, že hoci jeho krajina a EÚ súcitia so situáciou, v ktorej sa ocitli títo nelegálni imigranti, tých často prepravujú organizované skupiny „obchodujúce s ľudskou nádejou“. Podčiarkol preto potrebu „zabezpečiť súdržnosť a solidaritu EÚ“.

Odkedy sa na brehoch Stredozemného mora pri Španielsku, Taliansku a Malte zaviedli hraničné kontroly, prúdi najviac prisťahovalcov práve cez turecko- grécku hranicu. Podľa tlačových správ zadržala grécka polícia v tejto súvislosti už 34 tisíc osôb nelegálne prekračujúcich hranice od začiatku tohto roka, čo je nárast o 25 tisíc oproti minulému roku. Mnoho zo zadržaných pochádza z Afganistanu, Pakistanu, Somálska, Severnej a Západnej Afriky.

Eurokomisárka Malmström uviedla, že EÚ je blízko schváleniu dohody o opätovnom prijatí utečencov s Ankarou, ktorá by Turecko zaväzovala prijať späť do svojej krajiny tých imigrantov, ktorý vstúpili na pôdu EÚ cez ich hranice. V rovnakom čase zároveň Švédsko pozastavilo vydávanie žiadateľov o azyl späť do Grécka. Podľa takzvaného nariadenia Dublin II totiž musia byť prisťahovalci vydaní do tej krajiny, z ktorej sa dostali do EÚ. Hrozné podmienky v gréckych azylových centrách však spôsobili, že Švédsko sa rozhodlo od tohto kroku dočasne upustiť. Namiesto toho by mohli byť žiadatelia o azyl vydaní do krajín, ktorých hranice prekročili na svojej ceste z Grécka do Švédska, uviedol švédsky minister pre migráciu Tobias Billström.

Vstúpiť alebo nevstúpiť do Schengenu

Diplomati pre EurActiv povedali, že chabé grécke hranice s Tureckom by mohli byť prekážkou v snahe najmladších členov EÚ Rumunska a Bulharska stať sa členom Schengenu už v roku 2011. Úsek Nea Vyssa- Orestiada sa pritom nachádza len niekoľko kilometrov od grécko- bulharskej hranice.

Bulharská tlač tvrdí, že tamojšie hranice sú veľmi dobre strážené a neprechádzajú nimi nelegálni imigranti. Keď sa však Bulharsko a Rumunsko stanú členmi Schengenu, situácia by sa mohla zmeniť a grécko- bulharská hranica by mohla ostať nechránená, upozorňujú odborníci.